Prezident podpořil opatření krizového štábu. ‚Nechystáme ještě zásadní uvolňování,‘ řekl Hamáček

Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tým vyslovili podle ministrů vnitra a obrany Jana Hamáčka (ČSSD) a obrany Lubomíra Metnara (za ANO) uznání a podporu přijatým opatřením proti koronaviru. Je třeba pokračovat a vydržet, řekli ministři po čtyřhodinovém jednání novinářům. Podle Hamáčka není ještě čas opatření nějak radikálně uvolňovat, i když se šíření nákazy daří omezovat lépe, než se čekalo.

Praha (Aktualizováno: 16:56 4. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana (v čele stolu) v Lánech | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

„Každopádně teď nechystáme nějaké zásadní změny, musíme to ještě chvilku vydržet, uvedl Hamáček. „Nesmíme nějak usnout na vavřínech a propadnout nějaké euforii, že už je to všechno za námi, že můžeme nějak radikálně ta opatření uvolňovat,“ dodal. K otevření papírnictví a obchodů s obuví, o němž má v pondělí jednat vláda, bude chtít znát postoj ministerstva zdravotnictví.

Koronavirus má ve světě přes 60 tisíc obětí. V Praze zemřel šestý klient domova pro seniory v Michli

Číst článek

Velká část debaty s prezidentem Zemanem byla podle Hamáčka věnována ekonomickým opatřením. „Důležité je, aby ta pomoc byla rychlá, transparentní a bez byrokratických komplikací,“ uvedl k podpoře živnostníků i zaměstnanců.

Kontrola turistů

Zeman se podle Metnara poměrně detailně zajímal o projekt chytré karantény, „který by nás měl postupně vracet k normálnu“. Bude třeba čas na to, aby se projekt rozšířil do všech krajů. „Musíme pokračovat a vydržet,“ řekl Metnar. Také podle něj bude možné plošná opatření utlumovat postupně.

Prezident Miloš Zeman a ministr obrany Jan Hamáček (ČSSD) během jednání expertního týmu v Lánech | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Prezident Zeman i všichni členového jeho poradního týmu zasedli ke stolu v rouškách, jak dokládá fotografie, které zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Jak dokázali konzumovat přichystané pohoštění a při tom neporušit nařízená opatření, která v Česku platí, už ale nesdělil. 

Hamáček k policejním opatřením uvedl, že chce zamezit tomu, aby se lidé o víkendech shromažďovali na parkovištích u turisticky vyhledávaných lokalit. Policejní hlídky budou tento víkend turisty z těchto míst vykazovat, aby se neopakovala situace z minulého víkendu. Hamáček věří, že sněmovna a Senát v příštím týdnu dá policii možnost takováto shromažďování na místě pokutovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme