Stále chybí zdůvodnění ministerstva, rozhodl Nejvyšší správní soud o znevýhodnění lidí s protilátkami

Ministerstvo zdravotnictví podle Nejvyššího správního soudu stále nedokázalo vysvětlit, proč zvýhodňuje lidi s potvrzením o prodělání covidu-19 proti těm, kteří se například při vstupu do některých vnitřních prostor či účasti na hromadných akcích chtějí prokazovat zjištěnými protilátkami proti koronaviru.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud

Ministerstvo zdravotnictví podle Nejvyššího správního soudu stále nedokázalo vysvětlit, proč zvýhodňuje lidi s potvrzením o prodělání covidu-19 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ve svém čtvrtečním rozsudku, několikátým ve věci, soud dospěl k názoru, že si ministerstvo protiřečí, když automaticky předpokládá, že lidé po nemoci jsou proti nákaze chráněni, i když se jim protilátky neměří, zatímco lidé, kteří se prokážou vysokými protilátkami, nikoliv. V pátek o tom informoval server Seznam Zprávy.cz.

Ve čtvrtek přibylo 306 nakažených, o 95 případů více než před týdnem. Za nárůstem je návrat do škol

Číst článek

Soud diskriminaci lidí s protilátkami ministerstvu vytkl už dříve. V polovině srpna poukázal na to, že ministerstvo v opatření z konce května jasně nezdůvodnilo, proč se očkovaní a vyléčení z covidu-19 nemusí testovat, zatímco lidé, kteří mají jen laboratorně naměřené protilátky, na testy musí.

Nyní resort neuspěl u soudu podle webu ani s novou argumentací, proč protilátky neuznávat. Soud posuzoval ustanovení z června, které platilo do konce července a týkalo se povoleného vstupu do veřejných prostor a na hromadné akce pouze lidem s testem na koronavirus, dokončeným očkováním nebo s potvrzením o prodělání nemoci.

Právníci z ministerstva zdravotnictví se snažili přesvědčit soud, že podle současných vědeckých zjištění mají lidé po covidu dostatečnou imunitu 180 dnů po prvním pozitivním testu, zatímco u lidí s prokázanými protilátkami se neví, zda a kdy prošli nákazou, a nelze tak určit, odkdy jsou proti další infekci chráněni.

Zdravotní ústavy chystají vlastní studii protilátek proti koronaviru, zaměří se na seniory

Číst článek

Nepanuje také shoda, jaká hladina protilátek stačí. Podle soudu tím ministerstvo opustilo argument, že základním kritériem má být předpoklad dostatečné hladiny protilátek, a protiřečí si.

Ministerstvo podle soudu nedokázalo ani zdůvodnit, proč lidé s naměřenými protilátkami nemají mít srovnatelné postavení s těmi s potvrzením o prodělaném covidu.

K zavedení uznávání protilátek proti covidu pro prokázání bezinfekčnosti se v poslední době přikláněl premiér Andrej Babiš (ANO) i sněmovní opozice a s váháním to podpořil i prezident Miloš Zeman.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková v srpnu uvedla, že ale není jasné, jak vysokou hladinu protilátek člověk musí mít a zda by ho chránily i proti mutacím koronaviru.

Na podzim ministerstvo zdravotnictví chystá republikovou studii o protilátkách a buněčné imunitě na koronavirus, do které chce zapojit tisíce dobrovolníků a na které by se mělo podílet několik velkých center.

Nejvyšší správní soud označil další opatření za nezákonné. Problém byl s regulací zoo

Číst článek

Podle Vašákové je cílem poznat skutečnou míru promoření populace. Pravidelným testováním chce stát zkoumat i to, jak protilátky lidi chrání před nákazou.

Výzkumníci z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně zpracovali studii, podle níž se do letošního března s koronavirem setkala víc než polovina české dospělé populace.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška naměřená data naznačují, že podíl populace vystavené koronaviru do března 2021 byl významně větší, než by vyplývalo z odhadů založených jen PCR testování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme