Část obleků je příliš malá, respirátory netěsní. Ochranné pomůcky z Číny Čechům nepadnou

Respirátory dovezené z Číny netěsní. Pokud se k obličeji nepřilepí, může být jejich účinnost až o polovinu horší, zjistil Ústav chemických procesů Akademie věd. Píše o tom server Seznam Zprávy, který se na ústav s žádostí o test medicínských masek obrátil. Web Neovlivní zase informuje o tom, že část čínských ochranných obleků dovezených do Česka kvůli epidemii koronaviru je příliš malá. Nevhodné overaly dostali zdravotníci, policisté i hasiči.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2020-03-04t155103z_1_200325-100536_miz.JPG

Stát v Číně nakoupil stovky milionů ochranných pomůcek za několik miliard korun (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Respirátory v posledních týdnech dovážela do České republiky ministerstva vnitra a zdravotnictví. Masky po jejich dovozu oficiálně kontroluje Výzkumný ústav bezpečnosti práce. Podle reakce na webu ústavu bezpečnosti práce jsou informace serveru Seznam Zprávy o problematických respirátorech nepřesné a zavádějící.

Podle čínské normy se jedná o respirátory GB19083-2010, které nakoupilo vnitro, a GB 19083-2006, které nakoupilo ministerstvo zdravotnictví, píše Seznam Zprávy.

Belgie si z Číny přivezla tři miliony nepoužitelných respirátorů. ‚Budeme si stěžovat,‘ řekl ministr

Číst článek

„Všechny testované typy přiměřeně vyhověly požadavkům, ale pouze v případě, když jsme respirátory přilepili na hlavu testovací figuríny,“ sdělil vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů v Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR Vladimír Ždímal.

„Když jsme je k testovací figuríně nepřilepili, klesla filtrační účinnost z původních asi 94 procent ke 40 procentům, a to jsme se opravdu snažili respirátor maximálně utěsnit,“ dodal. Důvodem, proč čínské masky nesedí na obličeji Evropanů, je podle něj rozdílná anatomie obličejů.

Respirátory dovezené z Číny tak podle těchto zjištění mohly projít českou kontrolou pouze poté, co byly přilepeny na testovací figuríny lepidlem či páskou. Evropská norma ČSN 149+A1 podle serveru tento způsob testování umožňuje, ale uživatel respirátoru by měl o tomto testování vědět.

„Pokud se respirátor k tomu, aby prokázal slíbenou míru ochrany pracovníka, musí takto nepřirozeným způsobem přilepovat, znamená to, že bez přilepení požadovanou míru ochrany neposkytne,“ uzavřel Ždímal.

Praha chce nahradit čínské respirátory. Začne testovat polomasky, které vyvinulo ČVUT a Akademie věd

Číst článek

Dodávky respirátorů z Číny míří do České republiky od poloviny března, stát nakoupil stovky milionů ochranných pomůcek za několik miliard korun.

Malé obleky

Web Neovlivní zase psal o tom, že část čínských ochranných obleků je malá. Problém s nevhodnými ochrannými obleky připustil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle kterého ale byly potíže s velikostí obleků jen u prvních dodávek.

Potíže potvrdilo pod příslibem anonymity několik zdravotníků. „Byly nám prostě malé. Normální chlap se do nich nevejde,“ řekl webu Neovlivní.cz jeden z lékařů. Podobné potíže zaznamenali podle serveru i policisté a hasiči.

Problém nemusí být jen v odlišném číslování obleků. Někteří distributoři ochranných pomůcek podle serveru zaznamenali případy, kdy čínský výrobce chtěl ušetřit, a vyrobil proto obleky menší, než byla deklarovaná velikost.

Nevhodná velikost ochranných overalů má přitom vliv na jejich funkčnost. „Po čtyřech hodinách vás v tom malém obleku nesnesitelně tlačí ramena. Nehledě na to, že když má oblek podlepené švy a má být trochu utěsněný, tak to prostě při menší velikosti nefunguje,“ popsal jeden z velkých českých distributorů ochranných pomůcek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme