Měl jsem pocit, že pan ministr chce spolupracovat s jinými lidmi, říká náměstek Šedo o svém odchodu

Zhruba pět měsíců vydržel profesor Aleksi Šedo ve funkci náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní péči. O jeho odchodu z funkce v úterý informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zdůvodnil jej tím, že se nesetkaly jejich představy o fungování sekce zdravotní péče. Šedo ale pro server Lidovky.cz sdělil, že měl možnost s ministrem jednat kromě velkých porad osobně jenom patnáct minut.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksi Šedo je lékař a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

Aleksi Šedo před funkcí na ministerstvu zdravotnictví působil jako děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze | Foto: Oddělení vnějších vztahů 1. LF UK | Zdroj: Český rozhlas

I když ministr řekl, že odcházíte po dohodě, tak z čí strany k tomu vzešel impuls? Z ministrovy nebo z vaší?
Celá situace se vyvíjela trošku nešťastně. Zase na druhou strany nikterak toxicky. Myslím si, že personální obměny jsou z části normální ve všech resortech. Ale vzhledem k tomu, že jsme spolu skutečně obtížně nacházeli čas diskutovat, myslím, že to nebylo dominantě z mé strany. Přitom plně chápu vytíženost pana mistra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pošlechtěte si celý rozhovor s Aleksim Šedo

Absence komunikace mi začala dělat starosti už na přelomu listopadu a prosince. Během prosince jsem dokonce diskutoval i se svými kolegy z ministerstva zdravotnictví, snažil jsem se k tomu najít klíč a interpretovat si, co může být příčinou nebo jaké mohou být důsledky. I jsem zmiňoval možnost, že za předpokladu, že by naše spolupráce neměla dobře fungovat, že by bylo lepší odejít. Tenkrát jsme se s touto myšlenkou rozešli, potom se mi podařilo najít časový průsečík s panem ministrem. Předevčírem po dlouhé době padlo, že skutečně už končíme a že odcházím.

To znamená, že s tím přišel pan ministr?
Předevčírem s tím přišel pan ministr, ano.

Jan Blatný: Dohodli jsme se s panem náměstkem Aleksi Šedem, že dnes skončí ve funkci. Pana profesora si velmi vážím, ale bohužel se nesetkaly naše představy o fungování sekce zdravotní péče. Panu Šedovi děkuji za vše, co pro ministerstvo udělal, a přeji mu úspěchy v další práci.

08:00 – 26. 01. 2021

12 87

Bývalý národní koordinátor testování Marián Hajdúch vyjádřil obdiv, že jste to vydržel dost dlouho, to cituji. Panovala na ministerstvu nějaká tíživá atmosféra, nedalo se to vydržet?
Já bych to nedramatizoval. Vypadá to téměř jako ze strašidelného domu. Myslím si, že všechny kolektivní aktivity mezi lidmi vždycky vycházejí z toho, jaké se setkají osobnosti, jak jsou vybaveny, jaké instrumenty používají, takže si myslím, že tady nebylo nic vůči mně vyloženě toxického. Ale je pravda, jak jsem původně nabídku na toto místo přijal od ministra Vojtěcha, a následně jsem spolupracoval s panem profesorem Prymulou. Přestože oba tito pánové byli mezi sebou velmi odlišní, tak nám spolupráce fungovala a s kolegou docentem Blatným jsem se domluvit nemohl, takže to skončilo takto.

Je pravda, že práce na ministerstvu má mnoho velmi vyčerpávajících momentů. Tlak na pana ministra je obří, sám jsem si to předtím nedokázal představit, byť jsem si myslel, že si dokážu představit leccos.

Od toho prosince jsem měl pocit, že to z mého pohledu skutečně nemá perspektivu. Měl jsem pocit, že pan ministr chce spolupracovat s jinými lidmi. Býval bych ocenil, kdyby mi to řekl na rovinu a mohlo to být o něco příjemnější. Rozhodně to ale nevnímám jako žádné trauma.

Šedo končí jako náměstek ministra zdravotnictví. Nahradí ho koordinátor intenzivní péče Černý

Číst článek

Dejme tomu, že takový styl vám osobně jako podřízenému pana Blatného neseděl. Ale myslíte si, že to bylo na úkor efektivity řízení ministerstva? Nebo naopak z pohledu ministra bylo potřeba takto rychle jednat, protože to situace s koronavirem vyžaduje?
V současnosti je ministerstvo do jisté míry vnímáno jako ministerstvo covidu a je to zcela logické. Myslím si, že z této strany je také největší tlak na pana ministra. Ale ta covidová agenda v mém případě byla minoritou mých aktivit. Byl jsem zapojený do práce Ústředního krizového štábu, takže na této úrovni jsem se podílel na koordinaci některých věcí, které souvisejí s covidovou epidemií. Nemyslím, že by teď zrovna byl ten čas, že by najednou něco prasklo a že by bylo třeba kvůli covidu něco řešit. Myslím si, že to s covidem vůbec nesouviselo.

Podle serveru Seznam Zprávy, které citují zdroje z ministerstva, vaše agenda nabírala zpoždění. Prý jste nerozhodoval ani o zdravotních věcech, které pod vás spadaly. Bylo to tak?
Tohle mě zaujalo. Upozornili mě na to kolegové mimo ministerstvo. Nevím, o jaké zdroje se jedná, opravdu mě to překvapilo a trošku i zamrzelo. Práce v rámci této sekce byla specifická tím, že z ní určitými segmenty pan ministr pověřoval bez mého vědomí některé další kolegy. Na vrub toho potom docházelo k určitým nejasnostem a myslím si, že to byla trošku jedna z věcí, která tu situaci zkalila.

Rozhodně nevím ani o jediném případu, který by nějakým způsobem vázl na rozhodování v naší sekci. Od toho bych se opravdu distancoval. Pro uklidnění vášní bych negeneroval další příčiny, které se možná snažily navodit tento dojem.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme