Vojtěch: Roušky budou povinné ve vnitřních prostorách po celém Česku. Situace se zhoršuje

Nošení roušek bude od čtvrtka povinné ve vnitřních prostorách budov po celém Česku. Informoval o tom ve středu na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO. Důvodem je podle něj zhoršující se epidemiologická situace.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 13:10 9. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Adam Vojtěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jsem dnes ráno svolal mimořádné jednání Centrálního řídícího týmu Chytré karantény. S odborníky jsme se shodli, že od zítra zavedeme povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice,“ informoval na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Podrobnosti podle něj vydá ministerstvo v průběhu dne. Názor na nošení roušek se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na rozdíl od jara nyní velmi různí. „Někteří naši občané mají pocit, že covid není,“ uvedl ve středu předseda vlády. „Je potřeba brát vir vážně,“ dodal.

Platí pravidlo ‚roušky pod střechou‘, oznámil Vojtěch. Většina okresů v Česku na semaforu zezelená

Číst článek

Chránit si ústa a nos je nyní v Česku nutné při cestách hromadnou dopravou, v taxících nebo návštěvách úřadů či zdravotnických a sociálních zařízení. V Praze pak od středy platí povinnost platí také v obchodech a nákupních centrech nebo na poštách. Stravovací zařízení v metropoli musejí být mezi půlnocí a šestou ranní uzavřená.

Hlavní epidemiolog pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Petr Smejkal v Radiožurnálu řekl, že opatření je v tuto chvíli nutné.

„Nemůžeme nedělat nic už,“ uvedl. Opatření podle něj přišlo „tak akorát“. „Doufejme, že přišlo včas,“ dodal. Připomněl, že mnozí epidemiologové už v létě volali po tom, že by se nemělo od roušek upouštět.

Pokud nynější opatření nebude mít efekt, Smejkal nevylučuje, že Česko bude muset přistoupit k dalším opatřením, ne nějak drastickým. „Je to pořád o třech věcech - roušky, distanc a mytí rukou, nic nového nemáme,“ uvedl.

Zmatek kolem roušek

Částečné znovuzavedení nošení ochrany dýchacích cest od 1. září provázel zmatek. Vojtěch zprvu 17. srpna oznámil, že bude povinné ve vnitřních prostorách, jako jsou obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s epidemiologem pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Petrem Smejkalem

O dva dny později ministerstvo zveřejnilo, že roušky se vrátí rovněž například do kadeřnictví a hospod. Měli je nosit i lidé ve zdravotnických zařízeních, v kinech či divadlech.

Po kritice premiéra Babiše a následném jednání Vojtěch oznámil, že roušky ve školách, obchodech, restauracích či kadeřnictvích povinné nebudou.

Babiš také počátkem června uvedl, že plošná opatření proti koronaviru v ČR už nikdy nebudou. Dnes ale před odletem na jednání s rakouským a slovenským protějškem do Vidně řekl, že měl na mysli ekonomická opatření.

V úterý přibylo v Česku rekordních 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem, dosavadním maximem bylo pátečních 796 případů.

Rekordní je také počet aktuálně nemocných, kterých je 9272. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků.

Belgie i Německo zařadily Prahu mezi rizikové oblasti. Po příjezdu bude nutné podstoupit test a karanténu

Číst článek

Nejhorší situace s výskytem koronaviru je podle epidemiologů v Praze, jako jediná je na mapě okresů podle rizika nákazy v oranžovém stupni. Podle ministerstva zdravotnictví začal v hlavním městě komunitní přenos.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel má nyní Pelhřimovsko, přibylo tam 102 nových případů covidu-19.

Nákaza se potvrdila mimo jiné v domově pro seniory v Humpolci. S péčí o seniory bude na žádost kraje ode dneška vypomáhat 15 vojáků.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme