100 tisíc roušek zabavených v Lovosicích byl dar Červeného kříže. Mířil do Itálie na pomoc tamním Číňanům

Část ochranných pomůcek, které v úterý zabavil v Lovosicích stát, pochází od Čínského červeného kříže. Humanitární pomoc měla původně směřovat čínským krajanům do Itálie, uvedlo ministerstvo vnitra. U zbytku zajištěných roušek a respirátorů platí, že patřily firmě, která se snažila zásilku prodat za přemrštěnou cenu ministerstvu zdravotnictví.

Lovosice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část zabavených ochranných pomůcek ve skladu v Lovosicích pocházela od Čínského červeného kříže | Zdroj: Policie ČR

„Následným šetřením bylo zjištěno, že součástí zabavených věcí byla samostatná zásilka 101 600 roušek a respirátorů, která byla darem Červeného kříže města Qing Tian čínské provincie Zhejiang čínským krajanům v Itálii,” uvedl v prohlášení ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

‚Roušku nabízeli za 32 korun, my ale kupujeme kus za 15.‘ Proč stát zabavil ochranné pomůcky v Lovosicích?

Číst článek

Resort by se tak mohl nyní zásilku, kterou si mezitím rozebral Ústecký kraj s dalšími úřady, snažit nahradit. „Ministerstvo vyjádřilo lítost nad tímto nedorozuměním a s provincií Zhejiang se dohodne na způsobu vyřešení celé záležitosti,“ dodal šéf vnitra.

Teď se podle Hamáčka zjišťuje, co dělal čínský dar v Lovosicích.

Zásah policie

Policie zdravotnický materiál – konkrétně 680 tisíc roušek a 28 tisíc respirátorů – v průmyslové zóně v Lovosicích zabavila v úterý večer, a to na základě rozhodnutí hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM). Požádalo o to ministerstvo zdravotnictví, jemuž měla firma využívající daný sklad dodat statisíce roušek.

Podle mluvčí Gabriely Štěpanyové si ale řekla o přemrštěnou částku - za jednu roušku firma požadovala 32 korun. „To bylo pro nás zásadní. Jednu roušku nakupujeme za 15 korun,“ uvedla. Resort proto zakročil a požádal o asistenci ministerstvo vnitra.

Zabavená zásilka 680 tisíc roušek přišla do Česka z Hongkongu, jak je uvedeno na faktuře, kterou má iROZHLAS.cz k dispozici. Z dokumentu vyplývá, že tuzemská firma za dodávku 121 krabic s ochrannými pomůckami zaplatila (bez daně a dopravy) 7285 euro, to je v přepočtu 189 tisíc korun. Jedna rouška ji tak vyšla na 30 haléřů.

Policisté ale během zásahu našli v jiné části skladu ještě další ochranné pomůcky zabalené v krabicích označených znaky Červeného kříže. A i ty zabavili. Hamáček se za to tak nyní omluvil.

Šéf vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vyjádřil lítost, že policie během akce v Lovosicích zabavila také zásilku Červeného kříže | Zdroj: ministerstvo vnitra

Ministr to posléze komentoval i na svém twitteru:

U zbytku roušek ale platí, že jde o dodávku, kterou česká firma nabízela ministerstvu zdravotnictví. Tímto případem se také zabývá ústecká policie, podle českých úřadů totiž hrozilo, že by ji dodavatel mohl vyvézt do zahraničí.

V České republice platí nouzový stav. Vláda nenařídila celoplošnou povinnost poskytnout věcné prostředky v podobě zdravotnického materiálu. Proto bylo nutné, aby podle krizového zákona nařídil opatření hejtman. O vydání nařízení požádal hejtmana ministr vnitra Hamáček.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme