Platí pravidlo ‚roušky pod střechou‘, oznámil Vojtěch. Většina okresů v Česku na semaforu zezelená

Nošení roušek bude od čtvrtka povinné ve vnitřních prostorách budov po celém Česku. „Platí pravidlo, že pod střechou se rouška nosí, venku nikoli,“ oznámil na středeční tiskové videokonferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO. Hlavní hygienička Jarmila Rážová doplnila, že většina okresů se v Česku ve čtvrtek zbarví dozelena. Některé podle Vojtěcha mohou mít i oranžovou barvu. Znamenalo by to varovný signál ohledně šíření koronaviru.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:33 9. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Epidemiologická situace v Česku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zhoršuje.

„Rozhodli jsme se pro vydání mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které ve všech vnitřních prostorách zavádí od zítřka nošení roušek. A to až na některé výjimky, které znáte z minulosti,“ uvedl ve středu odpoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vojtěch: Roušky budou povinné ve vnitřních prostorách po celém Česku. Situace se zhoršuje

Číst článek

„Platí pravidlo, že pod střechou se rouška nosí, venku nikoli, až na jasně definované výjimky,“ doplnil ministr. Výjimku z nošení roušek mají například děti do dvou let, mateřské školy, lidé s některými zdravotními poruchami či hospitalizovaní pacienti nebo zákazníci při konzumaci nápojů a jídel či sportovci v době aktivity.

Ani po zpřísnění nařízení o nošení roušek nebudou povinné ve třídách škol, pouze ve společných prostorách.

Roušky se budou nosit také na všech hromadných akcích. „Bude to platit na všech hromadných akcích, nikoli jen u těch nad 100 osob,“ upřesnil Vojtěch.

„Máme tu klastry z vnitřních prostor, kde se setkává zejména mladá generace. Jde o to omezit riziko přenosu nákazy,“ dodala Jarmila Rážová, hlavní hygienička.

Povinné jsou roušky také ve firmách, kde zaměstnanci nepracují na jednom místě a nejsou schopni mezi sebou dodržet dvoumetrové rozestupy.

Barvy na semaforu

Barvy na takzvaném semaforu okresů v Česku, který ukazuje míru rizika nákazy novým typem koronaviru, se podle hlavní hygieničky ve čtvrtek změní.

Belgie i Německo zařadily Prahu mezi rizikové oblasti. Po příjezdu bude nutné podstoupit test a karanténu

Číst článek

„Máme podklady pro zítřejší vybarvení semaforu. Většina okresů České republiky zezelená, postoupí do prvního stupně epidemiologické pohotovosti. A s tím budou spojena i opatření,“ řekla Rážová.

„Možná se některé regiony dostanou do oranžové barvy, ale ještě to budeme vyhodnocovat,“ doplnil Vojtěch.

Semafor má tři stupně, od nejnižšího zeleného přes oranžový po červený. Zelená barva značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu, oranžová ukazuje počínající komunitní přenos a červená je narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos. 

Dosud bylo deset zelených okresů – Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Třebíč, Blansko, Kolínsko a Příbramsko. Praha byla jediná v oranžové barvě jako nejvýznamnější lokální ohnisko nemoci covid-19 v Česku. Ve zbylých částech republiky bylo ještě minulý týden podle hygieniků riziko nákazy zanedbatelné.

Text pokračuje pod online reportáží.

‚Nemoc prochází Evropou‘

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se sice koronavirus populací šíří masivně, nikoli však nekontrolovatelně. „Pokud bychom si byli jisti, že nenaroste počet těžkých případů, tak žádná opatření neděláme,“ řekl na středeční videokonferenci ministerstva zdravotnictví.

„Nemoc prochází Evropou,“ řekl také Dušek. Každý, kdo se podívá do okolních zemí, vidí, že v tom nejsme sami,“ podotkl.

„Naším cílem by teď mělo být rozložit počet nově diagnostikovaných v čase,“ konstatoval Dušek. Doufá také, že nebudou zaváděna opatření typu zákazu shromažďování, která by měla na ekonomiku.

Lidé pozitivní na koronavirus by se podle Babiše mohli trasovat sami. Stačí vyplnit formulář na webu

Číst článek

„Roušky snižují přenos kapénkovou infekcí. Situaci nikdo nevyřeší nařízením, bude záležet na tom, jak se budeme chovat k sobě navzájem,“ upozornil náměstek ministra zdravotnictví Aleksi Šedo.

Vojtěch také uvedl, že není nedostatek ochranných prostředků v nemocnicích. „Na jaře byla větší krize – nemocnice, logistika. Neplánujeme omezení péče,“ podotkl ministr.

V úterý přibylo v Česku rekordních 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem, dosavadním maximem bylo pátečních 796 případů. Rekordní je také počet aktuálně nemocných, kterých je 9272.

Hospitalizovaných s covidem-19 je 234 lidí, ve vážném stavu je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 62 pacientů, nejvíce od 29. dubna.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme