Roušky od července nebudou povinné po celém Česku, zůstanou jen v rizikových oblastech

Lidé v Česku mohou od 1. července odložit roušky také ve vnitřních prostorách nebo veřejné dopravě. Zakrývání nosu a úst kvůli koronaviru bude dál povinné jen v místech s vyšším výskytem nemoci, uvedl ve čtvrtek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zachování povinnosti by se za současné situace týkalo Prahy a Karvinska, ministerstvo chce ale ještě počkat na vývoj v dalším týdnu.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 10:17 18. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roušky

K dalšímu zmírňování pravidel chce ministerstvo přistoupit díky příznivé epidemiologické situaci. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

„Shodli jsme se v rámci epidemiologické skupiny na finálním rozvolnění plošných opatření. Chceme přejít od plošných omezení k doporučením, a to hlavně na lokální úrovni, a k individuální odpovědnosti každého z nás. Virus tady pořád je, nikam nezmizel,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci resortu.

K dalšímu zmírňování pravidel chce ministerstvo přistoupit díky příznivé epidemiologické situaci. Doporučila ho pracovní skupina pro rozvolňování karanténních opatření.

‚Virus nezmizel.‘ Vojtěchův tým představil pravidla platná od 1. července

Číst článek

„Pokud k 1. červenci zůstane většina regionů bez nových případů, není namístě opatření prodlužovat v celé republice. Nošení roušek ve vnitřních prostorech nebo prostředcích hromadné dopravy by od tohoto data zůstalo už jen v regionech s vyšší incidencí covid-19,“ doplnil. Pokud by se někde zvýšil počet případů nemoci, místní hygiena tam přijme nezbytná opatření.

V regionech se zhoršenou epidemiologickou situací bude povinné zakrytí nosu a úst při jízdě v taxi, na vnitřních hromadných akcích a také na venkovních hromadných akcích při vzdálenosti do 1,5 metru od jiného člověka.

Roušky se budou muset v místech se zvýšeným výskytem covidu-19 nosit také v kinech, divadlech a při jiných kulturních a sportovních akcích, ve zdravotních a sociálních zařízeních. Ochrana nosu a úst tam bude povinná pro kadeřníky a další zaměstnance péče o tělo a také pro pracovníky stravovacích služeb a jiných provozoven při kontaktu se zákazníky bližším než 1,5 metru, pokud je nebude oddělovat například bariéra z plexiskla na pultu.

OD 1.7. nebudeme muset plošně nosit roušky. Povinné zůstanou jen v ohniscích nákazy. Podrobně už za chvíli ve vysílání @Radiožurnál z tiskové konference @Ministerstvo zdravotnictví

08:58 – 18. 06. 2020

6 18

Povinnost používat venku roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedla česká vláda kvůli pandemii koronaviru od 19. března. K prvnímu zmírnění tohoto opatření přistoupil kabinet 25. května, kdy mohli lidé venku odložit roušky, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup. Od počátku tohoto týdne lidé roušku mít nemusejí ani při menším odstupu.

„Od povinnosti se přechází k dobrovolnosti také ohledně rozestupů. U restaurací, obchodních center, není podmínka, že provozovatelé musí aktivně bránit tomu, aby se lidé sdružovali v odstupech dvou metrů. Nadále se ale vyžaduje, aby je doporučovali – informační materiály, plakáty, nálepky by nadále měly zůstat,“ řekl epidemiolog Rastislav Maďar.

Restaurace a kina

Od 1. července už můžou být restaurace a hospody v Česku otevřené i v čase od 23.00 do 6.00. Lidé také budou moci konzumovat občerstvení například v hledištích kin. Rozvolnění těchto opatření se ale ještě nebude týkat míst s vyšším výskytem onemocnění covid-19. Ve čtvrtek to sdělila hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

Restaurace i kavárny už jsou otevřené, lidé ale mají strach do nich chodit. Tržby se tak zvedají pomalu

Číst článek

Za současné situace by zákaz nočního provozu stravovacích zařízení zůstal v platnosti v Praze a v okrese Karviná, kde jsou lokální ohniska nákazy. „Uvidíme, jaký bude vývoj v dalším týdnu. Průběžně budeme situaci vyhodnocovat a s dostatečným předstihem budeme informovat o tom, kterých regionů se budou omezení týkat,“ uvedla Rážová. Podle ministerstva zdravotnictví je vývoj epidemiologické situace v Česku příznivý.

Veřejnost měla kvůli zamezení šíření koronaviru zakázán vstup do stravovacích zařízení od 14. března. Restaurace, kavárny a hospody mohly občerstvení vydávat jen přes okénko nebo rozvozovou službu. Zahrádky s obsluhou se mohly otevřít 11. května, vnitřní prostory pak od 25. května.

Od 8. června pak mohly být po 23.00 v provozu venkovní prostory restaurací, hospod a kaváren. Venkovní sezení ale nadále podléhá přísným bezpečnostním a hygienickým pravidlům. U vstupu musí být k dispozici dezinfekce na ruce. Stoly by měly být uspořádány tak, aby sedící zákazníci od sebe nebyli na kratší vzdálenost než 1,5 metru, vyjma hostů u jednoho stolu. Před usazením nové skupiny zákazníků musí personál dezinfikovat stůl a židle.

V období restrikcí poklesly podle projektu Česko v datech útraty v restauracích na polovinu, největší pokles byl v Praze. Roční tržby gastronomického odvětví jsou zhruba 154 miliard korun. Výpadek v jeho tržbách tak bude podle odhadu stravenkové společnosti Edenred činit asi 20 miliard korun.

Hromadné akce

„Od 22. 6. navyšujeme maximální počet účastníků z 500 na 1000 osob. Také bude platit, že bude možné vyčlenit sektory v rámci hromadných akcí – počet sektorů nesmí přesáhnout pět a maximální počet návštěvníků je 5000,“ řekl Vojtěch. Ve školách také nebude nutné nosit roušky u zkoušek už od 19. června, pokud bude zachován dostatečný odstup, žáci si navíc budou moci i osobně přijít pro vysvědčení.

Koronavirus se od dělníků v Praze rozšířil do pěti krajů. Hygienička popsala, jak se Českem šíří covid-19

Číst článek

Koupaliště, zoologické a jiné zahrady, muzea, galerie, hrady, zámky a podobná zařízení se vrátí k běžnému provozu, ruší se tak limit deset metrů čtverečních na osobu a povinné odstupy mezi lidmi. Od 22. 6. bude také umožněno fungování dětských center v nákupních střediscích. Povoleny budou od pondělí veletrhy s maximální účastí do 5000 lidí ve stejný čas.

„I nadále je však nezbytné myslet v místech se zvýšenou koncentrací osob na důslednou hygienu rukou a zejména dodržování bezpečných rozestupů, to však již nebude povinné, ale na úrovni doporučení,“ uvedl Maďar.

„Na jednom místě může být maximálně 1000 účastníků, u hromadných akcí povolujeme limit aplikovatelná v různých sektorech, nanejvýš v pěti. Mohou být odděleny stavebně, ale i funkční oplocením nebo pouze velkou vzdáleností. Tyto sektory musí být od sebe alespoň čtyři metry a mít vlastní vstup a zázemí. Menší i středně velké akce, například veletrhy, se tak mohou konat už nyní. Od 1. září bychom mohli zvýšit maximální počet sektorů na 10,“ uvedl vedoucí pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví k rozvolňování Rastislav Maďar.

PŘEHLEDNĚ: Do kterých zemí Evropy se dá z Česka vycestovat bez omezení a kam se ještě nepodíváte?

Číst článek

Změny nastávají i pro lázeňský sektor, kde se ruší limit deseti lidí pro skupinové procedury a zároveň se rozvolňují pravidla pro společné stravování lázeňských hostů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) přesto ale apeluje, aby se lidé i nadále vyhýbali místům se zvýšenou koncentrací osob, dodržovali hygienu rukou, a pokud se necítí zdravotně dobře, aby zůstali doma a vyhledali pomoc lékaře či se obrátili na příslušnou krajskou hygienickou stanici.

„S rozvolněnými opatřeními se všichni rádi setkáváme s bližními a přáteli. Měli bychom si ale uvědomovat, že virus je stále tady. A měli bychom být stále obezřetní. Pokud se necítíme zdravotně dobře, tak bychom takové akce neměli navštěvovat,“ uvedla pověřená hlavní hygienička Jarmila Rážová.

tzr, ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme