Roušku nasaďte v autobusu, sundat ji můžete v obchodě. Jaká jsou nová pravidla?

Pravidla pro nošení roušek se od úterý mění. Nově je lidé budou muset nosit mimo jiné v městské hromadné dopravě. Rouškám se naopak vyhnou třeba u kadeřníka. Server iROZHLAS.cz sestavil přehled, kde ochranu úst a nosu mít, a kde není povinná.

Přehledně Praha (Aktualizováno: 14:31 1. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující v MHD v Praze.

Cestující v MHD v Praze. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Povinné v dopravě

Roušky jsou od úterý povinné v městské hromadné dopravě, tedy autobusech, tramvajích, trolejbusech či v metru. Nutné jsou také v meziměstské dopravě, tedy i ve vlacích. A zároveň i v taxících a alternativních taxislužbách.

Lidé v Praze si je budou muset nasadit také na Letišti Václava Havla a ve všech vnitřních prostorách nádražních budov.

Nakažlivost koronaviru je větší než nakažlivost chřipky. Odlišit je bude problém, říká lékař Balík

Číst článek

Povinné na úřadě

„Místnosti určené pro kontakt s veřejností v době, kdy slouží pro tento účel,“ upřesnilo ministerstvo zdravotnictví, že roušku je třeba nasadit také na úřadech.

Roušky na poštách povinné podle ministerstva zdravotnictví nejsou. Renata Povolná z tiskového oddělení resortu v úterý dopoledne pro iROZHLAS.cz uvedla, že je lidé mít musí. Nakonec své vyjádření ale opravila. „Roušky na poštách původně byly v návrhu, později se to ale změnilo,“ vysvětlila.

Povinné u voleb

Chránit nos a ústa si budou muset lidé také ve volebních místnostech, kam zamíří k senátním a krajským volbám 2. a 3. října. Druhé kolo voleb do Senátu se pak uskuteční o týden později 9. a 10. října.

Povinné u nemocných a seniorů

Roušky jsou od úterý povinné také v zařízeních zdravotních a sociálních služeb. Tedy v nemocnicích, na poliklinikách, v ambulancích nebo lékárnách. A také v domovech pro seniory či ve stacionářích.

Povinné na akcích

Mít ochranu úst a nosu je nutné také na vnitřních hromadných akcích, kterých se účastní více než 100 lidí. Například na svatbách.

Bez roušek

Roušky nejsou povinné v obchodech, u kadeřníka ani v restauracích nebo hospodách. A lidé je nemusí mít ani v bazénech či posilovnách.

Ve školách roušky sice povinné nejsou, ale v Praze jejich nošení hygienici doporučují.

Výjimku z nošení roušek v místech, kde je lidé běžně musejí mít, mají děti do dvou let, nemocní lidé, kterým jejich stav nedovoluje roušku nosit. Odložit je mohou i snoubenci na svatbách během obřadu. Nemusejí ji mít také klienti domovů pro seniory nebo řidiči všech veřejných dopravních prostředků, kteří nejsou v přímém kontaktu s cestujícími.

Izolace a karanténa

U pacientů s koronavirem, kteří nemají příznaky, je nově minimální doba izolace místo 14 jen deset dní.

Zasloužíš kulku do hlavy, vyhrožoval sousedovi s covidem. Věc se bude řešit jako přestupek

Číst článek

„U pozitivně testovaných osob, které mají příznaky onemocnění covid-19, se doba izolace upravuje tak, že minimálně tři dny nesmí mít příznaky onemocnění, než bude izolace ukončena, a zároveň izolace nesmí být kratší než 10 dnů,“ upřesnilo ministerstvo zdravotnictví.

Lidem, kteří přišli do kontaktu s nakaženým, se karanténa také zkracuje na deset dnů. „Nařizuje se provést jeden PCR test mezi 1. a 5. dnem a druhý PCR test 10. den. V případě pozitivního testu se osoba izoluje. V případě negativního testu a absenci klinických příznaků lze karanténní opatření ukončit,“ uvedlo ministerstvo.

Pravidla pro hromadné akce

Zmírňují se pravidla pro hromadné akce. Na vnitřní akce může nejvýše 500 lidí a na venkovní 1000, tyto počty platí také pro jednotlivé oddělené sektory ve větších areálech, jako jsou stadiony či koncertní sály.

Od úterý ale mohou organizátoři v prostorech s kapacitou nad 1000 lidí využít zbytek míst z poloviny. Akci na venkovním stadionu pro 5000 diváků tak může navštívit až 3000 lidí při zachování jejich rozdělení do sektorů.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme