Nařízený objem roušek pro nemocnice počítá i s pacienty. Zvýšit zásobu musí také státní správa rezerv

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu oznámil, že ministerstvo zdravotnictví nařídilo nemocnicím, aby se kvůli šíření nákazy COVID-19 předzásobily rouškami a respirátory alespoň na čtyři měsíce dopředu. Objem 1,5 milionů kusů roušek je určen jak pro zdravotníky, tak pro pacienty.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Resort zadal požadavek na zvýšení zásob respirátorů u Správy státních hmotných rezerv (ilustrační foto) | Foto: Anna Vavríková | Zdroj: MAFRA/Profimedia

„Nařízené zásoby roušek a respirátorů v nemocnicích jsou určené jak pro zdravotní personál, tak pro pacienty,“ sdělila Radiožurnálu mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Respirátory proti koronaviru jsou vyprodané. ‚Nemocnice si mají udělat zásoby,‘ řekl Babiš

Číst článek

Nemocnice by také měly zásobit svá infekční oddělení respirátory ochranné třídy FFP3 tak, aby byla schopná plného vytíženého provozu po dobu nejméně tří měsíců. 

Ministerstvo podle Štěpanyové počítá s tím, že nemocnice nevytvoří takové zásoby jednorázově, ale v delším časovém období. Resort zároveň zadal požadavek na zvýšení zásob respirátorů u Správy státních hmotných rezerv.

„Situace je složitá. Z důvodu zvýšené celosvětové poptávky registrujeme, že může docházet k výpadkům roušek a respirátorů,“ uvedla mluvčí.

Opatření podle ní ale nepřichází pozdě. „Už přibližně před měsícem jsme provedli analýzu, kolik mají nemocnice zásob tohoto materiálu a na jak dlouhou dobu. Průběžně také v tomto směru s nemocnicemi komunikujeme. Pokyn ze strany ministerstva je nyní pouze zpřesnění požadavků na zásoby,“ vysvětlila mluvčí. 

tch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme