PŘEHLEDNĚ: Od pondělí otevřou některé obchody, skončí zákaz cestovat mezi okresy, žáci se vrátí do lavic

  • Žáci 1. stupně základních škol se do lavic začnou vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna. Do školek půjdou jen předškoláci, nebudou přitom muset používat roušky, rozhodla v úterý vláda.
  • Od 12. dubna se také otevřou obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví či farmářské trhy.
  • Od stejného data budou moct za určitých podmínek obnovit provoz ve venkovních prostorech zoologické a botanické zahrady, informoval ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček.
  • Zákaz cestování mezi okresy a nočního vycházení skončí spolu s nouzovým stavem 11. dubna. Setkat se bude moci nově až deset lidí uvnitř a 20 venku.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 19:06 6. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Třídy prvního stupně základních škol se budou střídat v týdenních intervalech. Ve školách budou povinné roušky.

Školy se pro žáky prvního stupně otevřou v pondělí. Do školek půjdou jen předškoláci

Číst článek

Školáci budou dvakrát týdně testováni antigenními testy, a to v pondělí a ve čtvrtek. Odběr bude probíhat z přední části nosu, a bude tak neinvazivní, dodal ministr školství za ANO Robert Plaga.

Vrátit by se od 12. dubna měli také předškoláci, budou maximálně v 15členných skupinách. Děti ve školkách nebudou muset nosit roušky.

Zda bude rozhodnutí platit pro všechny okresy, nebo budou kvůli síle epidemie některé vyňaty, by mělo ministerstvo zdravotnictví oznámit ve středu podle aktuálního počtu nově nakažených.

Problém by mohl podle ministra zdravotnictví za ANO Jana Blatného nastat především ve Zlínském kraji.

Od pondělí bude také podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka možné provádět závěrečné zkoušky v autoškolách, protože zákaz padne s koncem nouzového stavu.

Otevření některých obchodů

Kvůli návratu dětí do škol kabinet podle Havlíčka uvolní od následujícího pondělí provoz prodejen s dětským oblečením a obuví, a také papírnictví.

Média spekulují o odvolání Blatného a Plagy. Oba ministři odmítli, že by o tom s Babišem mluvili

Číst článek

Dále budou moci podle Havlíčka fungovat prodejny pietního zboží, farmářské trhy, čistírny, prádelny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje.

Obchody a služby budou moci podle ministra Havlíčka nově fungovat do 22.00, nyní musí zavřít ve 21.00.

Až se stav zlepší a bude možné otevřít některé služby, počítá se podle Blatného s možností prokazovat se testem. Týká se to například kadeřnictví.

Vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci. Následně od 19. ledna umožnil provoz prodejcům dětských oděvů a obuvi a papírenského zboží. Rozhodnutí vládní představitelé i tehdy zdůvodnili tím, že po zboží z těchto obchodů vzrostla po Novém roce poptávka.

Do škol se v tu dobu vrátily děti z prvních a druhých tříd základních škol. Kvůli zhoršující se epidemické situaci ale od 1. března vláda prodejcům dětského zboží výjimku ze zákazu prodeje zrušila.

Zoo a botanické zahrady

Zoologické a botanické zahrady budou smět naplnit maximálně 20 procent kapacity. Z rozhodnutí vlády jsou kvůli boji proti epidemii koronaviru uzavřené od 18. prosince.

Člen Evropské lékové agentury připustil souvislost mezi AstraZenecou a krevními sraženinami

Číst článek

Na jaře nesměly fungovat od 13. března do 27. dubna a kvůli druhé vlně epidemie znovu od 9. října do 2. prosince. Provoz byl už dříve v rámci protiepidemických opatření limitován maximálním počtem návštěvníků nebo zákazem vstupu do pavilonů.

Kvůli epidemii koronaviru zoologické zahrady hlásí velké ztráty. Například propad příjmů ZOO Praha přesahuje 100 milionů korun, uvedl v březnu její ředitel Miroslav Bobek. Zlínská zoologická zahrada v polovině března ohlásila, že má peníze na fungování do konce dubna.

V Česku je podle ministerstva životního prostředí 29 zoologických zahrad s licencí, členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad je 16 z nich. Zároveň v tuzemsku existuje asi 54 botanických zahrad. Většina z nich je sdružena v Unii botanických zahrad.

O svátečním pondělí přibylo 1405 nových nakažených. Reprodukční číslo kleslo na 0,71

Číst článek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v úterním rozhovoru pro Mf Dnes uvedl, že provozovny služeb, obchody nebo zahrádky restaurací by se mohly začít otevírat koncem dubna. Harmonogram rozvolňování má ale podle něj ještě určit ministerstvo zdravotnictví.

Hamáček také potvrdil, že vláda už nebude žádat prodloužení nouzového stavu, na který se váže většina vládních opatření proti šíření nemoci covid-19.

Konec nouzového stavu

Nouzový stav v Česku trvá nepřetržitě od loňského 5. října, skončí 11. dubna. Od 12. dubna pak přestane platit omezení cest mezi okresy i zákaz nočního vycházení. Setkat se bude moci nově až deset lidí uvnitř a 20 venku.

„S koncem nouzového stavu padají omezení pohybu mezi okresy. Padají omezení shromažďování ve smyslu dva na dva tak, jak byly doposud,“ uvedl Blatný.

Další opatření budou podle Blatného pokračovat podle pandemického zákona, který nedávno schválila sněmovna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme