V restauracích budou platit i samotesty. Výsledek mohou zákazníci použít 24 hodin

Zákazníci se i od listopadu smí při návštěvě restaurací prokazovat na místě provedeným samotestem na koronavirus. Pro Radiožurnál to uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Negativní samotest zůstane jednou z variant, jak můžou zákazníci od listopadu obsluze při kontrole doložit bezinfekčnost. Novou povinnost pro restauratéry schválila ve středu vláda.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Samotesty na místě jsou podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Daniela Köppla na úrovni antigenního testu.

„Samotesty zůstávají dále v platnosti už i z toho důvodu, že řada samotestů je certifikovaná pro použití v Evropské unii, takže by bylo obtížné je zrušit. To znamená samotest je stanoven na úrovní antigenního testu s platností 24 hodin,“ popsal pro Radiožurnál.

Ministerstvo podle něj zvažovalo, zda používání samotestů nějak omezit. Nakonec se k tomu ale nepřiklonilo. „S ohledem na jejich certifikace jsme od tohoto kroku odstoupili,“ dodal.

Rozhodnutí resortu přivítal prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Jde podle něj o levnější variantu testování. „Já osobně, kdybych měl jít do restaurace a každý týden si dvakrát dělat PCR test, tak tam nepůjdu. Nebo sáhnu po samotestu,“ poznamenal.

V restauracích nebo hotelích se lidé smí kromě samotestů prokázat také očkováním, dokladem o prodělaném covidu-19 nebo PCR či antigenním testem.

Od 1. listopadu pak bude muset personál restaurací doklad o bezinfekčnosti u hostů kontrolovat.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme