Foto: iROZHLAS.cz

Graf vazeb 91 nakažených: podívejte se, jak se šířil koronavirus Českem

Julie Vinklová, Dominika Kubištová, Barbora Novotná a Jan Cibulka |

Čtěte dále

Nakažených novým typem koronaviru v Česku přibývá. Ve středu večer úřady oznámily, že jich je 91. Za zlomový je označován případ nemocného řidiče Uberu, u něhož byla nákaza potvrzena v pondělí. Na rozdíl od většiny ostatních totiž v poslední době nepobýval v postižených oblastech. V úterý večer pak bylo v Praze mezi nakaženými už osm lidí bez cestovatelské anamnézy. Server iROZHLAS.cz zmapoval, jak se pacienti nakazili. U některých ale dosud nejsou známy ani základní údaje.

První případy nákazy se v Česku objevily 1. března, a to u lidí, kteří se vrátili z Itálie z oblastí zasažených koronavirem.

Hygienici začali dohledávat okruh osob, se kterými nakažení přišli do kontaktu. Dotyční museli následně zůstat v domácí čtrnáctidenní karanténě. Všichni pozitivně testovaní pacienti přitom měli cestovatelskou anamnézu.

Server iROZHLAS.cz se pokusil zmapovat vazby mezi nakaženými, prohlédnout si je můžete v následující aplikaci. Jde o stav známý ve středu ve 20:00.

Zlomový případ

Za zlomový označil epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v pořadí 38. případ. Šlo o řidiče přepravní společnosti Uber, který měl pozitivní výsledky na nový typ koronaviru v pondělí 9. března. V posledních dnech přitom nebyl v zahraničí a neměl ani spojitost s žádným do té doby známým případem.

Ve středu večer bylo v Česku známých celkem 91 lidí (stav ve středu ve 20:00, pozn. red.) s koronavirem. Jeden z nich, muž ve středním věku, hospitalizovaný v pražské Nemocnici Na Bulovce, je ve vážném stavu. To platilo i o 84leté ženě v nemocnici v Brně, její stav se ale ve večerních hodinách zlepšil. Nejvíce nakažených je momentálně v Praze, následují Ústecký a Středočeský kraj. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu oznámila, že šíření koronaviru lze považovat za pandemii.

Podle hygieniků je tak velmi těžké dohledat, od koho se nakazil. „Máme podezření na osoby německé národnosti, které ubytovával. Ministerstvo zdravotnictví řeší v současné době jejich dohledání a vyšetření, protože jsou už dávno zpátky v Německu,“ popsala situaci během tiskové konference šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová.

Řidič jezdil s potížemi tři dny, během nichž přišel do kontaktu s 90 lidmi, dalších šest měl potom ve svém nejbližším okolí. „Máme už kontaktní e-maily a telefony na všechny, které vezl, postupně je vyřizujeme,“ dodala.

Dynamické šíření

Dosud největší nárůst v šíření koronaviru zaznamenalo Česko v úterý 10. března, kdy přibylo v 25 nových případů. Většina z nich si přivezla nemoc z dovolené. V Praze se ale objevilo osm nakažených, kteří v zahraničí nebyli.

„Vidíme, že bohužel dochází k dynamickému nárůstu, tak musíme opatření udělat hned na začátku, ne až za pár dní nebo týdnů jako to udělala třeba Itálie, kde se pak už velmi těžko s tou epidemií něco dělá,“ popsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Radiožurnálu.

Vláda v návaznosti na šíření koronaviru přijala řadu opatření - do odvolání zrušila akce s účastí nad 100 lidí a uzavřela základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy. Mateřské školy zatím fungovat mohou, některé ale přesto svůj provoz přerušily.

Nakažení ve vybraných zemích. Data mají asi jeden den zpoždění.

Julie Vinklová, Dominika Kubištová, Barbora Novotná a Jan Cibulka