Vláda představila další rozvolnění. Navýší se kapacita pro setkávání na 75 lidí uvnitř a 150 venku

V červnu budou mít lidé nárok na dva PCR a čtyři antigenní testy zdarma měsíčně. Návrh v pondělí schválila vláda. Dosud byl zdarma jeden antigenní test za tři dny. Od 31. května by se měly otevřít i venkovní bazény s 50procentní kapacitou. Navýší se rovněž počet lidí pro setkávání – při sportu, shromáždění a oslavách bude moct být 75 lidí uvnitř a 150 venku. Od půlky června se pak otevřou vnitřní prostory restaurací.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 17:52 24. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po mimořádném jednání vlády | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

 „Od 31. 5. budou moci být otevřeny venkovní bazény s 50procentní kapacitou, dovnitř se bude moci smět jen do šaten,“ oznámil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády. „V bazénech se musí dodržovat jednotlivá opatření, s respirátorem nemusíte do vody,“ dodal.

Navýší se i kapacita pro setkávání – od pondělí 31. května bude při sportu, shromáždění a oslavách moct být 75 lidí uvnitř a 150 venku. 

Restaurace a šatny by se mohly otevřít 14. června. Vláda projedná dlouhodobou strategii

Číst článek

Rozvolní se rovněž podmínky pro návštěvy zámků nebo různých výstav. „Zoo, hrady, zámky a výstavy – nově jsou povoleny skupiny maximálně 10 osob či 30 osob, když bude k dispozici ONT (pozn. redakce: očkování – nákaza – test),“ oznámil ministr Arenberger. Od pondělí se také ruší zákaz pořádání škol v přírodě. 

Nově se obnoví i akademické obřady. „Pořádání akademických obřadů je umožněno s maximálně 250 lidmi a využitím 50procentní kapacity,“ představil podmínky Arenberger. Během ceremoniálu budou muset mít zúčastnění ochranu dýchacích cest, sedět a být naočkováni či absolvovat negativní test. 

Od 14. června se pak otevřou zákazníkům vnitřní prostory restaurací. S otevřením by ale podniky mohly přijít o vládní podporu. „Do doby, kdy budou provozovny uzavřené, budou platit programy státní podpory. Když je podnik uzavřen, podporu dostane,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Testy a cestování 

Vláda na tiskové konferenci po jednání vlády představila i nový systém testování – v červnu budou mít lidé nárok na dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně. Podle ministra zdravotnictví ale i v červenci budou k dispozici testy hrazené zdravotními pojišťovnami, přesný počet ale neuvedl.

Testování bude také základní podmínkou pro prázdninové cesty do zahraničí. Výhodu budou mít lidé, u kterých uplynuly alespoň tři týdny od první dávky očkování proti koronaviru. „S některými zeměmi už máme bilaterální dohody, že po očkování už se po návratu z ciziny nebudou muset lidé testovat,“ oznámil ArenbergerCestování by měl také usnadnit vznikající covid pas. 

V potaz se ale nebude brát test na protilátky. „Testování hladiny protilátek nepovažujeme za vhodné, nebude to zohledňovat ani evropský covidový pas. Hladina protilátek tolik nevypovídá o ochraně,“ komentoval rozhodnutí ministr.

K pondělnímu dni už lékaři aplikovali přes 4,5 milionu dávek. „Podané dávky v Česku k dnešnímu dni jsou 4,658 milionu, z toho 3,5 milionu osob bylo naočkováno a ukončené už má 1,25 milionu občanů,“ dodal po jednání vlády Arenberger.

zuj, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme