Další změny v pravidlech pro tábory. Ministerstvo opět mění podmínky pro testování, stěžují si skauti

Ministerstvo po týdnu opět změnilo pravidla pro odjezd na letní tábor. Na twitteru to v úterý kritizovali skauti. Aby se účastníci nemuseli každých sedm dní testovat, musí mít 72 hodin před odjezdem negativní PCR test. Pokud tedy nemají potvrzení o prodělání nemoci nebo očkování. Podle skautů jsou podmínky nesplnitelné a lidé na táborech se budou muset testovat. Resort chce s pořadateli najít společný kompromis, řekla jeho mluvčí Radiožurnálu.

Praha (Aktualizováno: 22:00 15. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nad rekreačním střediskem Svor se tyčí Klíč, čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor.

Skauti podle své mluvčí pořádají letos přes 1100 táborů (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo podle skautů změnilo podmínky testování již potřetí během sedmi dnů. Navíc v době, kdy do začátku táborů zbývají dva týdny. Změna tak podle mluvčí skautů Barbory Trojak přichází na poslední chvíli. „Vytváření takové úrovně nejistoty pro desetitisíce dobrovolníků a statisíce rodin je neomluvitelné,“ kritizovali ministerstvo skauti.

Česko má za pondělí 188 případů koronaviru. Školáci odkládají roušky ve zbývajících krajích

Číst článek

Lidé, kteří se chystají na tábory, potřebují podle mluvčí skautů Barbory Trojak negativní PCR test 72 hodin před odjezdem, nikoli původně avizovaných sedm dní před akcí. Tuto podmínku navíc musí splnit všichni, jinak se budou muset každých sedm dní testovat.

„Pokud byť jen jedno dítě nenajde místo na PCR test, musí test po sedmi dnech opakovat všichni účastníci tábora,“ uvedli skauti.

Výjimku mají ti, komu uplynulo 22 dní od očkování první dávkou vakcíny proti covidu-19. Nebo 14 dní v případě jednodávkové vakcíny od firmy Johnson & Johnson. Nebo v posledních 180 dnech prodělali covid-19.

‚Jedna velká katastrofa‘

Nové podmínky pro to, aby se vyhnuli opětovnému testování, jsou podle skautů nesplnitelné. „Dosáhnout zrušení nutnosti opakovaného testu je tak fakticky neproveditelné. Kapacity veřejných testovacích míst jsou nedostatečné a mnohde již nyní zcela zaplněné,“ uvedli.

Skauti podle své mluvčí pořádají letos přes 1100 táborů. A rodičům všech účastníků musí vysvětlovat nová pravidla. „Mezi rodiči už jsou lidé, kteří jsou frustrovaní a naštvaní,“ uzavřela mluvčí Trojak.

„Dělají si z nás Kašpárka. Nejdřív se na něčem domluvíme, je to jinak. Pak na něčem jiném a zase je to jinak,“ říká předseda Asociace dětské rekreace Miroslav Topinka. S ostatními podmínkami vyjma testování je podle něj organizace spokojená.

„S prvním mimořádným opatřením bychom bývali souhlasili. Nelíbila se nám jen povinnost děti přetestovávat, když jsme souhlasili, že s nimi nebudeme chodit mezi lidi a program omezíme. Navíc z nového opatření vyplývá, že pokud jeden člověk nebude mít PCR test, ale třeba antigenní, budeme muset přetestovávat všechny. Je 14 dní do prázdnin a rodičům nejsme schopni dát relevantní informaci. Je to jedna velká katastrofa,“ podotýká.

„Někde dochází k tomu, že se prodlužuje doba zpracování vzorku, takže interval, v němž je možné se nechat otestovat, je velmi krátký. Asi 50 procent dětí odjíždí na tábor už v prvním termínu a bude mít velký problém se na test vůbec dostat,“ vysvětluje Aleš Sedláček z České rady dětí a mládeže.

I jemu nejvíce vadí nutnost opětovného otestování všech účastníků. „Čím větší je to tábor, tím hůř je to splnitelné. Není to férový přístup a podkopává snahu o přebírání odpovědnosti rodiči i pořadateli. Ztrácíme důvěru lidí v to, že má tenhle systém vůbec smysl.“ Tábory se podle něj ale rušit nebudou.

Projednání podmínek

Ministerstvo zdravotnictví podle vyjádření mluvčí Gabriely Štěpanyové stížnosti skautů vnímá.„(Resort) bude hledat v otázce nastavení testování takový konsensus, který umožní zachovat potřebnou úroveň ochrany účastníků tábora před případnou nákazou koronavirem a současně umožní hladký nástup na akci a její hladký průběh,“ uvedla odpoledne mluvčí.

„Jednání pokračuje, hledáme společné cesty s ministerstvem. Zítra (ve středu, pozn. red.) kolem poledne vydáme společnou tiskovou zprávu. Věřím, že se dohodneme na rozvolnění,“ napsal okolo 21. hodiny Radiožurnálu  ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka. Za Radu jedná s ministerstvem Sedláček.

Ministerstvo po kritice couvlo. Dětem bude stačit negativní PCR test před odjezdem na tábor

Číst článek

Nové nařízení plyne z pondělního mimořádného opatření ministerstva, které najdete níže. Konkrétně z bodu 11, odstavce c, strany 5.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo začátkem minulého týdne opatření, podle kterého se budou muset účastníci letních táborů, které trvají déle než týden, každých sedm dní testovat na covid-19.

Po kritice ale couvlo a uvedlo, že děti před odjezdem na letní tábor negativně testované na covid-19 PCR metodou se nebudou muset po sedmi dnech tábora znovu testovat.

Anna Jadrná, Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme