Zaměstnanci domovů pro seniory se musí testovat na covid-19. Kraje mají dodat rychlotesty

Domovy pro seniory a podobná zařízení musejí od pátku zajistit každých 14 dní testování svých zaměstnanců na nový typ koronaviru. Zařízení musejí vést evidenci vyšetření, nákazu zaměstnance musejí oznámit hygienikům, kteří mu nařídí karanténu. Kraje a hlavní město Praha musejí poskytovatelům sociálních služeb dodat dostatek rychlotestů. Vyplývá to z mimořádného opatření, které ve čtvrtek vydalo ministerstvo zdravotnictví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři jsou spolu s chronicky nemocnými nejvíce ohroženou skupinou nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus. | Foto: Libor Plíhal | Zdroj: ČTK

Po plošném testování volali zástupci organizací na pomoc seniorům i akademických pracovišť. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na twitteru uvedl, že pro povinné testování pracovníků v domovech pro seniory je vše připraveno. „Proto jsem dnes (ve čtvrtek) svým podpisem potvrdil toto mimořádné opatření, které zajišťuje, aby ochrana těch nezranitelnějších fungovala opravdu všude,“ doplnil.

Povinné testování pracovníků v domovech pro seniory, to je jedna z našich priorit. Vše je připraveno, a proto jsem dnes svým podpisem potvrdil toto mimořádné opatření, které zajišťuje, aby ochrana těch nezranitelnějších fungovala opravdu všude.

23:28 – 09. 04. 2020

6 178

Opatření se vedle domovů pro seniory týká také domovů pro zdravotně postižené, domovů se zvláštním režimem a poskytovatelů pobytové odlehčovací služby. Testy má provádět zdravotnický zaměstnanec domova nebo zdravotnické zařízení, s nímž má domov smlouvu. Zaměstnancům ministerstvo nařizuje se testu podrobit.

‚Stát nás v tom nechal.‘ Kdy a jak pronikl koronavirus za zdi 10 domovů pro seniory?

Číst článek

„Personál se v době mimo zaměstnání vrací do svého běžného prostředí, kde se může nakazit a onemocnět nemocí covid-19. Následně hrozí riziko zavlečení nákazy do zařízení a ohrožení klientů,“ píše se v odůvodnění vydaného opatření.

Rychlotesty

Distribuci rychlotestů do krajů sliboval Vojtěch na pondělní tiskové konferenci. Zahájení testování zaměstnanců domovů pro seniory ve čtvrtek oznámila Praha, ve středu zkušební testování spustil Liberecký kraj.

Dostupné rychlotesty dokážou zjistit přítomnost protilátek na koronavirus. Experti ale už dřív varovali, že rychlotesty nemusí nákazu v rané fázi odhalit. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu k rychlotestům se protilátky objevují dostatečně až tři dny po prvních příznacích.

Pravidla pro rychlotesty se změnila. ‚Čekáme nižší chybovost,’ říká lékařka, která na problém upozornila

Číst článek

Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokých škol na konci března vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost.

Senioři jsou spolu s chronicky nemocnými nejvíce ohroženou skupinou nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus. Vláda na počátku epidemie dávala v distribuci tehdy nedostatkových ochranných prostředků před domovy pro seniory přednost nemocnicím. Nemocní s covid-19 jsou nyní ve více než 30 pobytových zařízeních sociálních služeb, kterých je v ČR zhruba 1900. Plošné testování klientů těchto zařízení ministerstvo zdravotnictví neplánuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme