Trasování chceme zefektivnit, hájí případnou změnu Vojtěch. Hamáček nabízí pomoc policie

Trasování nakažených koronavirem nechceme zastavit, chceme ho zefektivnit. Tak hájil v úterý případnou změnu v pátrání po lidech s covidem-19 ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO. Hygienici v Praze totiž oznámili, že nestíhají. A následně se začalo mluvit o trasování pouze vážných případů covidu-19. Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD zároveň nabídl hygienikům pomoc policie.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr vnitra Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová/Český rozhlas | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Započatá diskuse o změně systému trasování je vysoce odborná. Nechceme zastavit trasování, chceme ho zefektivnit. Navyšujeme kapacity krajských hygienických stanic a laboratoří,“ uvedl v úterý na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Koronavirová situace v Česku je znepokojivá, varuje česká pobočka WHO. Podle Babiše by měla mlčet

Číst článek

„Děláme maximum, abychom udrželi epidemii pod kontrolou. Počkejme si na konkrétní návrh a nedělejme závěry dřív, než je na stole,“ podotkl ministr zdravotnictví.

Premiér Andrej Babiš z ANO v pondělí informoval, že vláda dostala od Vojtěcha informaci, podle které hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19.

Změnu systému trasování kontaktů nakažených koronavirem posuzují nyní podle Vojtěcha pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví. Prvotní návrh předloží do konce týdne. 

Do projednání návrhu se k diskutovaným změnám odmítl ministr vyjadřovat. K záměru trasovat pouze kontakty nemocných s příznaky a těžším průběhem onemocnění se odmítla vyjádřit také hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Hygiena zvažuje, že bude trasovat jen vážné případy, řekl Babiš. Změny by se mohly týkat i respirátorů

Číst článek

Podle ředitele krajské hygienické stanice v Liberci a bývalého hlavního hygienika Vladimíra Valenty se ale o změně systému trasování diskutuje mezi hygieniky už delší dobu.

„Některé země, jako třeba Nizozemsko, které je s Českem srovnatelné jak z hlediska zajištění zdravotní péče, tak počtem obyvatel, už k tomu přistoupily. Diskuse zatím probíhá, hygienici zvažují, jak k tomu přistoupit,“ řekl.

Před odstoupením od trasování varovala v úterý česká pobočka Světové zdravotnické organizace. „Lidé bez příznaků nemoci mohou přenášet virus,“ varovala. „Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covidu-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde,“ upozornila. Premiér Babiš následně uvedl, že WHO by měla mlčet.

‚Nestíháme‘ 

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v pátek uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených.

Přes mimořádné nasazení hygieniků a pomoc od mediků či armády není podle ní při současném počtu nemocných možné kontaktovat všechny v řádu hodin, jak by si úřady v ideálním případě představovaly.

„V Praze se nám daří trasovat obtížně. Pomáhají nám pražští medici, vojenští medici i armáda. Případů je strašně moc. Omlouváme se, moc nás to mrzí, ale nejsme schopní to v dané situaci zvládat,“ řekla Jágrová.

Pomoc pražským hygienikům

Pražským hygienikům budou proto s vyhledáváním kontaktů lidí nakažených covidem-19 pomáhat ještě také nevytížení pracovníci hygienických stanic z jiných krajů.

‚Daří se nám trasovat obtížně.‘ Pražským hygienikům budou pomáhat kolegové z jiných krajů

Číst článek

Ministr vnitra Jan Hamáček pak v úterý nabídl pomoc policie: „K aktuální debatě o trasování – pokud by bylo třeba dále posilovat kapacity hygienické služby, nabízíme po dohodě s policejním prezidentem Janem Švejdarem příslušníky Policie ČR.“

Dodal, že zapojení policistů do trasování nabízel už na jaře. K dispozici by podle něj mohly být desítky zkušených vyšetřovatelů, kteří mají zkušenosti s vedením rozhovorů.

Denní nárůst nakažených v Česku v pondělí překonal pošesté od začátku epidemie pětistovku a aktuálně nakažených je přes 8400 lidí.

Nejvýrazněji se zvýšil počet nakažených na Pelhřimovsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 101 nových případů covidu-19.

Druhý nejvýraznější nárůst nemocnosti eviduje Praha, kde za poslední týden připadá téměř 74 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme