Policie kontrolovala rychlost a turistické cíle. Na Liberecku uzavřela 30 parkovišť u oblíbených míst

Policisté o víkendu zpřísňují kontroly na silnicích. Zaměřili se na dodržování povolené rychlosti a dohlíželi taky na to, aby se u oblíbených turistických míst nehromadili výletníci. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) vyzval lidi, aby si cesty na oblíbená místa odpustili. Řada obcí pak kvůli turistům zavírá parkoviště a nebo v nich zakazuje stání úplně.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Liberec (Aktualizováno: 17:32 4. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenští policisté na silnici do Litovle v lokalitě Nové Zámky u Mladče nedaleko Litovle na Olomoucku

Policisté budou o víkendu dohlížet na výletníky, aby se neshlukovali na oblíbených místech | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

„To, že je nutné (kontrolovat rychlost), ukazují výsledky, protože prakticky denně to jsou desítky přestupků. V pátek jel řidič rychlostí 200 kilometrů za hodinu, v městě Brně 188 km/h na osmdesátce a tak dál,“ přiblížil důvod kontrol ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil.

Koronavirus má ve světě přes 60 tisíc obětí. V Praze zemřel šestý klient domova pro seniory v Michli

Číst článek

Oblíbená turistická místa kontroluje tento víkend policie nejen v Libereckém kraji. Po celém Česku platí nouzový stav, který lidem zakazuje shromažďovat se ve velkých skupinách. V Libereckém kraji proto policie uzavřela zhruba 30 parkovišť u vyhledávaných lokalit. Nedoporučuje navštěvovat Český ráj, Krkonoše ani některá lyžařská střediska.

Zpřísnění pokut

„Chci poprosit všechny, kteří chtějí jít někam do přírody na vzduch, ať si vybírají nějaká méně frekventovaná místa. Nejezděte do Českého ráje, do Jizerských hor, na Mísečky,“ vyzval hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN).

Rozhovor s ředitelem Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leošem Tržilem

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dopředu avizoval, že se o víkendu zpřísní kontroly na silnicích. Co máte tedy v plánu?
Za současné situace řešíme tři problematiky. Ve vztahu k rychlosti je to dohled nad silničním provozem a měření rychlostních limitů. To, že je to nutné, ukazují výsledky, protože denně to jsou prakticky desítky přestupků a část z nich bude oznamovaná státním orgánům. Například v pátek jel řidič na dálnici 200 km/h, v městě Brně jel další řidič 188 km/h na osmdesátce.

Čím to je?
Řekl bych, že v souvislosti s novými opatřeními došlo ke snížení provozu a někteří řidiči využívají ten nižší provoz naopak k tomu, že si ze silnice dělají rychlodráhu a překračují rychlostní limity. Navíc se tím někteří chlubí na sociálních sítích. Budeme se tomu ale věnovat.

Policisté zvýší dohled i v blízkosti oblíbených turistických míst, kde i přes nařízené omezení pohybu jsou davy turistů. Řešíte v posledních dnech přeplněná místa v Jihomoravském kraji?
O minulém víkendu jsme takové problémy jako například v Libereckém kraji nezaznamenali. Pokud bude hezké počasí, tak samozřejmě počítáme s tím, že v těch navštěvovaných lokalitách se objeví celá řada občanů, kteří chtějí do přírody. Budeme tam kontrolovat především dodržování usnesení, ať už to jsou roušky nebo shlukování. Například u Moravského krasu došlo i k omezování parkovišť, tomu se budeme věnovat. Poté především v rámci Lednického areálu vyjíždí spousta cyklistů a odpočívají v lokalitách Vranov, Pohansko. Právě tam hrozí shlukování větších skupin, kterým se budeme věnovat. V prvé řadě budeme upozorňovat a v případě, že nedojde k uposlechnutí, tak nastoupí represivním složka.

Vláda by chtěla zpřísnit pokuty za nedodržování mimořádných opatření. Třeba za skupinové popíjení alkoholu na předzahrádkách nebo pohyb na veřejnosti bez zakrytých úst a nosu by nově mohli policisté vypisovat blokové pokuty, a to až do 10 tisíc korun.

"Proti minulému týdnu je to výrazně slabší, lidí je málo. Nedá se to ale úplně srovnávat i kvůli počasí, není tak pěkné," uvedl starosta Hejnic v podhůří Jizerských hor Jaroslav Demčák.

Nikdo tu není

Výrazně méně lidí bylo v sobotu i na Malé Skále na Jablonecku, před týdnem tam byly stovky až tisíce turistů. "Je to nesrovnatelné, tady skoro nikdo není," uvedl starosta Michal Rezler. Nezaznamenal, že by se snažili motoristé zákazy parkování porušovat. Prázdná byla podle fotoreportéra ČTK i další parkoviště v Českém ráji, u Trosek, rybníků v Podtroseckém údolí, v Sedmihorkách či na Sychrově.

Kvůli pandemii koronaviru platí vládní nařízení, které omezuje soustředění velkého množství lidí na jednom místě. Minulý víkend se na turisticky exponovaných místech Libereckého kraje potkaly davy lidí. Proto se kraj dohodl se starosty a v turisticky atraktivních oblastech jsou značky zakazující vjezd či parkování automobilů. "To opatření nemá zabránit lidem, aby šli na čerstvý vzduch, aby šli na sluníčko, ale má jim zabránit v tom, aby se nám vytvářely nějaké neformální turistické lokality s několika stovkami až tisícovkami návštěvníků," zdůvodnil ve čtvrtek toto opatření liberecký hejtman Půta.

Zejména na sociálních sítích kvůli tomuto opatření kraj čelil v posledních dnech dost velké kritice. Rozhodnutí se nelíbí ani některým opozičním zastupitelům, kritizuje ho například bývalá lyžařka Zuzana Kocumová (zvolená za Změnu pro Liberec). "Ne každý má možnost dojít do přírody jako já, nebo ti, kteří zákaz vydávají - a mají ji hned za domem. A čím víc se budou omezovat místa, kam lidé mohou, tím menší prostor pro jejich "rozptýlení" zbude. Navíc lidé nejezdí do přírody proto, aby se shlukovali na parkovištích," uvedla Kocumová. Za řešení naopak považuje otevření parkovišť. "Dát lidem možnost rozprchnout se na co největším prostoru," dodala.

Nemuseli zasahovat

Lidé omezili nájezdy do turistických oblastí, středočeští policisté nemuseli kvůli shlukování většího počtu lidí zasahovat. Kontroly vládních nařízení kvůli COVID-19 stále pokračují, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová.

"Nemáme nikde hlášenou žádnou větší koncentraci lidí," uvedla Hašlová. Podle ní policisté hlídají dodržování nařízení jako jsou zákaz shlukování na veřejně dostupných místech nebo povinnost nošení roušky průběžně, nejedná se jen o víkendovou akci. Zajištěný je i dohled na silnicích.

Například podle starostky Srbska na Berounsku Svatavy Biskupové turisté v sobotu respektovali výzvu obce, která je v turisticky vyhledávané lokalitě, aby po dobu nouzového stavu místo nenavštěvovali. V celé obci byl zaveden zákaz stání. Podle vedení se tak místní chrání před nákazou koronavirem. "Dneska tady skoro nikdo není," uvedla starostka. Podobné to bylo po celé republice.

Kateřina Součková, Jan Bílek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme