Karlovarské krematorium je kvůli závadě mimo provoz. Zesnulí jsou převážení do jiných měst

Kvůli závadě na peci je mimo provoz krematorium v Karlových Varech, jediné v Karlovarském kraji. Magistrát už kontaktoval dodavatele, ten vyšle technika a zjistí závadu. Pec byla od začátku roku kvůli vysokému počtu úmrtí v souvislosti s koronavirovou epidemií vytížená a fungovala téměř nepřetržitě. Město odhaduje, že by oprava mohla trvat týden. Zesnulí jsou převáženi do jiných krematorií, říká mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na krematoria je kvůli epidemii koronaviru výrazně zvýšený nápor. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„U zesnulých nemůžeme provést žeh v našem krematoriu, ale vlastně už v minulých dnech a týdnech bylo přes hranici své kapacity, takže vznikl celostátní systém hledání volných kapacit pro žehy. Stejně tak budeme pokračovat po dobu trvání opravy u nás,“ uvedl Kopál.

Situace v Česku očima zahraničních médií: beznaděj, katastrofická ztráta důvěry i přetížená krematoria

Číst článek

Pracovníci krematoria zjistili na peci závadu ve středu večer, od čtvrtka se v ní žehy neprovádějí. „Pec postupně vychládá, mezitím jsme kontaktovali dodavatele a požádali jsme je, aby nám urychleně poslali techniky a stanovili způsob opravy,“ řekl Kopál. Technici by měli dorazit o víkendu, se zprovozněním se počítá přibližně za týden.

„Předpokládáme, že je to kvůli přetížení, ale pec v blízké době čekala technická revize, takže závada možná přišla rychleji,“ dodal mluvčí magistrátu.

Zvýšený nápor

Karlovarské krematorium je od začátku roku na hranici svých kapacit. Zatímco před epidemií v něm bylo okolo 200 žehů měsíčně, v poslední době jich zaměstnanci prováděli dvojnásobný počet. Navýšení kapacit je limitováno právě jednou pecí, která zvládne za den nejvýše 17 žehů.

Kvůli náporu na krematorium vedení Karlovarského kraje pronajalo mobilní chladicí jednotku, jejímž prostřednictvím se ostatky převážejí do krematoria v jiném regionu. Chladicí jednotka byla ke krematoriu přistavena minulý týden.

Pořízení další kremační pece karlovarský magistrát, který je vlastníkem budovy včetně vybavení, nezvažuje. Podle mluvčího byly kapacity krematoria před epidemií dostatečné.

V Karlovarském kraji dosud zemřelo v souvislosti s covidem 1217 lidí. Od začátku roku počet úmrtí výrazně roste, za letošek je zhruba 65 procent všech dosud zaznamenaných úmrtí v kraji spojováno s koronavirovou nákazou, tedy asi 790.

Monika Červená, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme