Otestovat se na covid lze nově i online. Lidé toho mohou využít před návštěvou kina, pro cestování ne

Ministerstvo zdravotnictví od středy povoluje nový způsob samotestování na koronavirus. Lidé se mohou sami otestovat pod dohledem lékaře online přes video. Negativní výsledek pak mohou použít k prokázání bezinfekčnosti třeba v kině nebo u kadeřníka. Pro cestování ale tento antigenní test povolený není, potvrzuje pro server iROZHLAS.cz resort zdravotnictví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo od středy povolilo samotesty na covid online (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Otestovat se na koronavirus mohou lidé od úterý prakticky odkudkoli, stačí k tomu speciálně zakoupený antigenní test, mobilní telefon či počítač s kamerou a připojení k internetu.

Šest lidí u stolu či více neočkovaných na velkých akcích. Od středy zmírňují covidová opatření

Číst článek

Po zakoupení konkrétního testu se lidé po zadání unikátního QR kódu a svých osobních a kontaktních údajů dostanou do online ordinace lékaře. Pak už následuje samotné testování.

„Člověk se sám otestuje pod dohledem zdravotnického pracovníka, který je připojen prostřednictvím webové kamery,“ přibližuje za ministerstvo zdravotnictví Martin Novotný.

Výsledek pak lidé buď ukážou na kameru, nebo zašlou fotografii testu. Oficiální vyhodnocení antigenního testu pak dostanou esemeskou a e-mailem jim přijde certifikát od lékaře. Výsledek by se jim měl objevit také v aplikaci Tečka.

Celý proces trvá zhruba do 45 minut. A použít jej mohou také rodiče pro své děti.

Omezená platnost

Takový test mohou lidé využít při návštěvě kadeřníka nebo koncertu. „Od 1. září je podle mimořádného opatření možné využít online testování jako alternativu k testu na místě – například v holičství, pro hromadné akce a tak dále,“ vyjmenovává Novotný.

Vláda nakonec ustoupila. Preventivní testy na covid-19 budou dál pro všechny zdarma

Číst článek

Zároveň ale upozorňuje, že test nemohou lidé použít při cestování. A je platný pouze 24 hodin. „Jde o test určený pro sebetestování (k použití laickou osobou) provedený v domácím prostředí a nejde o antigenní test provedený zdravotnickým pracovníkem,“ vysvětluje Novotný, proč je platnost testu omezená.

Podle Michaela Šturma z firmy Test do kapsy nemůže dojít k záměně testovaných díky QR kódu, který je vždy unikátní. „Zajišťuje jedinečnost testu a jednoznačně jej propojuje s daným pacientem. Na základě opakované kontroly třemi bezpečnostními prvky pak může lékař test bezpečně vyhodnotit,“ přibližuje.

Radiožurnál koncem června napsal, že společnost RegioJet nabízela Čechům vracejícím se z Chorvatska takovéto samotestování od firmy Doktor na telefonu, která provozuje portál onlinetestovani.cz. I tehdy označilo ministerstvo tyto testy pro cestování za neakceptovatelné.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme