Druhá vlna koronaviru? ‚Žádný masakr se na podzim odehrávat nebude,’ řekl šéf statistiků Dušek

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek věří, že přes Česko na podzim nepřejde nekontrolovaná vlna koronaviru. Řekl to v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Zároveň ale podotkl, že koronavirus nezmizí. K tomu, zda druhá vlna viru vůbec přijde, uvedl stejně jako prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka, že neví a že tvrdit něco jiného by bylo nevědecké.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Dušek

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek věří, že přes Česko na podzim nepřejde nekontrolovaná vlna koronaviru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Věřím, že se na podzim žádný masakr odehrávat nebude,“ prohlásil v Otázkách Václava Moravce ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Nová pravidla u roušek a starší žáci do škol. Podívejte se na přehled uvolňování dalších opatření

Číst článek

„Chystáme systém, který by umožnil tu v uvozovkách vlnu nějakým způsobem jakoby rozkládat - to znamená včas podchytit lokální ohniska šíření, vytrasovat nakažené lidi, umožnit jim se vyléčit a nedovolit viru, aby si vytvořil nekontrolovanou infekční nálož v populaci,“ popsal.

Česko je podle něj připravené situaci čelit, a to včetně vytvořeného informačního systému. „I okolní státy jsou dostatečně ostražité,“ poznamenal.

Důležitou prevencí je teď podle něj aktuální „vychytávání“ nemocných, například v Moravskoslezském kraji. Zabraňuje totiž rozšíření viru do zranitelných skupin obyvatel. „To je princip toho, co bychom měli dělat celý podzim, a zabránit tak zase nějakému hroznému nouzovému stavu,“ uzavřel Dušek.

Koronavirus a chřipková epidemie

Biochemik Konvalinka uvedl, že je samozřejmě možné i to, že druhá vlna nebude. „Nemusí přijít, protože se nám v Evropě, zdá se, podařilo velmi dobře potlačit její infekční faktor. Není vyloučeno, že se nám chytrou karanténou a velmi pečlivým trasováním všech infikovaných podaří infekci potlačit takovým způsobem, že se už nezvedne,“ řekl.

Víme, s jakým nepřítelem bojujeme, říká epidemiolog. Koronavirus podle něj jen tak nezmizí

Číst článek

Stát se podle něj musí připravit na to, že se koronavirus na podzim „potká“ s chřipkovou epidemií.

„Měli bychom dramaticky zvýšit množství lidí očkovaných proti chřipce, protože to nebezpečí, že tady budeme mít množství lidí s kašlem a chřipkou, kteří budou všichni podezřelí na covid a úplně nám to zahltí systém, je veliké,“ upozornil.

„Musíme připravovat testovací kapacity a očkování proti chřipce, když už nemáme očkování proti covidu, a pracovat takovým způsobem, aby se nám tyhle dvě epidemie nesešly dohromady,“ zdůraznil.

Konvalinka v neděli také odmítl spekulace o původu koronaviru. „Neexistuje žádný molekulárně-biologický důvod si myslet, že virus vznikl v laboratoři. Že byl uměle připraven, aby zabíjel lidi. Zaprvé nechápu, proč by to někdo dělal. Zadruhé nic pro to nesvědčí. A kdo tvrdí, že ano, tak by měl ukázat nějaký argument. Žádný jsem neviděl,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme