Zátěž nemocnic je nesmírná. Nelze uvažovat o uvolňování opatření, řekl Blatný

Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky, na páteční tiskové konferenci uvedl, že v řadě regionů nemocnice naráží na své kapacity. Nyní přibývá 650 nových hospitalizací s koronavirem denně. Rizikovější scénář nás nutí se podle Duška připravit i na 12 tisíc hospitalizací denně. Ministerstvo zdravotnictví zatím však neaktivuje polní nemocnice v Praze a Brně, hlavním důvodem je nedostatek personálu.

Tento článek je více než rok starý.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 11:44 8. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný

Kdykoliv se objeví další možnost nákupu od Pfizeru, Česká republika bude mít zájem o maximální počet, řekl ministr Blatný k vakcínám | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky, na páteční tiskové konferenci uvedl, že během Vánoc čísla sice klesla, bylo to však způsobeno výpadkem v testování. Počet nově nakažených z toho týdne podle Duška potvrzuje, že jsme v krizové situaci.

Nejvíc nemocných během pandemie. 145 000 lidí v Česku má covid-19, ve čtvrtek jich přibylo 14 780

Číst článek

Dušek také sdělil, že je důležité sledovat, jací lidé se koronavirem nakazí. „Není důležité, kolik je denně diagnostikovaných, ale kolik z nich je ve zranitelné skupině. Stávající čísla jsou velmi vysoká. Prvním důvodem je, že v Česku stále probíhá komunitní šíření. Druhým je velký počet testů.“ Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky oznámil, že u nakažených občanů ve věku 65 a více let je 30% pravděpodobnost, že budou potřebovat nějakou formu hospitalizace.

V českých nemocnicích nyní přibývá 650 nových hospitalizací s koronavirem denně. V řadě regionů nemocnice naráží na své kapacity. „Situace je velmi riziková,“ sdělil Ladislav Dušek. Rizikovější scénář nás nutí se připravit i na 12 tisíc hospitalizací denně. Věřím, že to nenastane, Počet hospitalizovaných roste nižším tempem.“

Vladimír Černý, národní koordinátor intenzivní péče, se obává, že se kapacita lůžek nemocnic blíží limitu a možnosti navýšení jsou omezené. „Hlavním limitem situace v Česku z hlediska kapacity lůžek je personál. Akutní péče je nadále zajištěna, systém se ale blíží limitům,“ uvedl Černý. „Budeme doufat, že se počty pacientů zastaví.“

Očkovací centra v polních nemocnicích

V posledních dnech se vedla debata o otevření polních nemocnic. Ty vznikly v pražských Letňanech a na brněnském výstavišti. Ministerstvo zdravotnictví polní nemocnice zatím neaktivovalo kvůli nedostatku personálu. „Pomoci by mohlo otevření škol, aby se mohly vrátit sestřičky, které se starají o své děti,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O otevření polních nemocnic se rozhodne v dalších dnech, pravděpodobně je ministerstvo využije jako očkovací centra.

Vznikla Rada pro řízení nemoci covid-19, chce řešit opatření. Zasedají v ní vláda, odborníci i opozice

Číst článek

Od 15. ledna chce vláda spustit centrální rezervační systém pro populaci nad 80 let. Ve zkušebním provozu bude ale i předtím. „Plné spuštění bude až od 1. 2., je dost času na testovací provoz,“ uvedl Blatný. Odmítl, že by očkování nebránilo nemoci v šíření. „Očkování je tady pro to, aby jednotlivce i společnost ochránilo před onemocněním. Nechci, aby kdokoliv říkal, že očkování takto nefunguje. To by popíralo jeho smysl, víme, že je cestou, jak infekčnímu onemocnění zabránit.“

Blatný sdělil, že má vláda zájem dokoupit vakcínu od společnosti Pfizer. „Kdykoliv se objeví další možnost nákupu od Pfizeru, Česká republika bude mít zájem o maximální počet,“ uvedl ministr zdravotnictví. „S praktiky se domlouváme na tom, že dokud nejsou k dispozici vakcíny do jejich ordinací, budou pomáhat s prací očkovacích míst a center.“

Jan Blatný pokládá situaci ohledně koronaviru v Česku za velmi vážnou. Chce proto jednat s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, aby krizový štáb s ministerstvem vnitra spolupracoval na vytváření podmínek pro opatření a jejich vymáhání.

Antigenní testy budou podle ministra zdravotnictví Blatného pokračovat i ve 4. stupni indexu PES a budou hrazeny z pojištění. „Kde to bude možné, budou antigenní testy hrazené,“ uvedl ministr.

Článek pokračuje pod online reportáží

Ve čtvrtek testy odhalily 14 780 nových případů covidu-19. Je to přibližně o 2900 méně než ve středu, kdy byla čísla rekordní. Přesto však PES zůstává již třetí den na 86 bodech, tedy na pátém nejvyšším stupni. Od neděle 27. prosince platí v Česku přísná bezpečnostní opatření proti šíření koronaviru. Ve čtvrtek vláda rozhodla, že opatření zůstanou na nejpřísnějším stupni protiepidemického systému (PES) nejméně do 22. ledna. 

Ministr Blatný (za ANO) ve čtvrtek nevyloučil další zpřísnění, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) požádá kabinet sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Od 27. prosince se mohou shromažďovat pouze dvě osoby a je zákaz nočního vycházení od 21.00 do 04.59 s výjimkou cest do práce či za lékařem. Až na výjimky také zůstávají uzavřené služby a obchody. Zastaven je rovněž provoz lyžařských vleků.

oro, dok, vis, vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme