Konec prodeje nápojů v kelímku? ‚Cílem je, aby lidé nepopíjeli na vánočních trzích,‘ zdůvodňuje Blatný

Kavárny a další podniky nesmějí od čtvrtka prodávat do kelímku nejen alkohol, ale i kávu nebo čaj. V první chvíli nebylo jasné, zda nešlo pouze o nešťastnou formulaci. To ale ministr zdravotnictví Jan Blatný popřel. „Není to omyl, ale záměr,“ prohlásil. Ve večerním vysílání Radiožurnálu ministr průmyslu Karel Havlíček (oba za ANO) ale uvedl, že prodej zakázaný není, pokud zákazník nekonzumuje nápoj ihned u okénka, ale například až v kanceláři.

Praha (Aktualizováno: 19:54 11. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Změna přišla ve chvíli, kdy ministr Blatný v pátek potvrdil, že epidemická situace se zhoršuje. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Cílem je, aby lidé nechodili po vánočních trzích s kelímky a nepopíjeli,“ vysvětloval ministr Blatný v pátek na tiskové konferenci. O nejasnostech server iROZHLAS.cz informoval již dříve.

Další nešťastná formulace? Vláda zakázala i prodej kávy s sebou, vyplývá z ‚opraveného‘ nařízení

Číst článek

Potvrdil tak vyjádření mluvčí resortu Barbory Peterové. „Je to skutečně tak,“ reagovala ve čtvrtek na dotaz redakce.

Zákazník si veškeré nápoje musí vypít přímo v provozovně, kde si je zakoupil. Nikdo z ministrů však veřejnost na změnu ve čtvrtek neupozornil.

Vláda novým nařízením zakázala prodej všech rozlévaných a na místě připravovaných nápojů s sebou k okamžité konzumaci. „Zakazuje se prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko),“ stojí v doplňujícím usnesení vlády.

‚Stejný metr‘

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) nové opatření zdůvodnil tím, že chtěli nastavit stejný metr pro kamenné provozovny a stánkaře na trzích.

„Byly by to neférové podmínky, kdyby si například kávu s sebou v kelímku ze Starbucks a podobně vzali lidé s sebou na nákup na trh, kde jim ji prodat nesmí,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz.

Trochu jinak ale mluvil Havlíček (za ANO) večer pro Radiožurnál, kdy řekl, že není zakázáno prodávat kávu nebo čaj z okénka, není ale ani možné si nápoj vzít a vypít na místě. Odvolával se přitom na konzultaci, která měla proběhnout mezi ním a Blatným. „Definitivně je to tak, pokud si někdo koupí něco v okénku, a je úplně jedno jestli třeba pivo v pet lahvi nebo kávu v kelímku, a vezme si to do auta nebo domů do tašky, bez problému si to může koupit. Jediné, co není možné, je to, aby si to koupil a začal to okamžitě konzumovat," řekl Havlíček.

Dostáváme se opět do složité situace, řekl Blatný. Navrhne přesun Česka do čtvrtého stupně PES

Číst článek

Vláda původně chtěla umožnit prodej alkoholických nápojů s sebou například v PET lahvích, aby je lidé mohli vypít doma. V dodatečném usnesení ale nejprve omylem zakázala veškerý prodej rozlévaných nápojů ve všech podnicích a tiskový odbor ministerstva následně přišel s omluvou.

„Došlo k tiskové chybě, která již byla opravena. Vláda schválila jeho správnou verzi, která samozřejmě konzumaci nápojů v restauracích nezakazuje,“ vysvětlila mluvčí Peterová.

Blatný chce čtvrtý stupeň

Poté z usnesení kabinetu Andreje Babiše (ANO) vypadlo slovo ‚alkoholických‘ a vláda tak rozšířila zákaz na všechny nápoje.

Změna přišla ve chvíli, kdy ministr Blatný v pátek potvrdil, že epidemická situace se zhoršuje, narůstá počet nově nakažených a zvyšuje se i reprodukční číslo.

„Budeme navrhovat na pondělní vládě, aby v případě, že nedojde k zásadní změně oproti stávající situaci, aby Česká republika přešla do systému úrovně 4 s odstupem několika dnů,“ řekl.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme