Babiš: Rozhodnou následující čtyři dny. Nesmíme polevit ani v nošení roušek, ani v omezení pohybu

Velikonoce, kdy řada lidí má čtyři dny volno a navíc má být teplé počasí, budou klíčovým obdobím pro pandemii koronaviru v Česku. Ve svém druhém mimořádném projevu to ve čtvrtek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). V proslovu požádal občany, aby zůstali doma, nosili roušky a drželi rozestupy.

Praha (Aktualizováno: 21:18 9. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je nesmírně důležité, abyste i o Velikonocích dodržovali pravidla. Ideální je zůstat doma. Vím, že bude pěkně. Přesto ale prosím vás všechny buďte doma. Užívejte si jen nejbližší kruh rodiny, dodržujte platná pravidla. Noste roušky a dodržujte rozestupy. Zkrátka, chovejte se odpovědně. Je to nesmírně důležité pro nás pro všechny a celou zemi,“ řekl Babiš.

DOKUMENT: Druhý projev premiéra Babiše v době koronaviru. Přečtěte si, co řekl před Velikonocemi

Číst článek

Zopakoval, že letos nebude možné koledovat a účastnit se bohoslužeb. Ty však bude možné sledovat online nebo v televizi.

Premiér také vkládá velkou naději do takzvané chytré karantény. „Ve spolupráci našich epidemiologů, hygieniků, laboratoří, ajťáků a vojáků vznikl projekt, který nám pomůže se zase navrátit do normálního života. Základem je rychle identifikovat nakažené lidi a ochránit nás všechny. Izolovat jejich kontakty, a tím radikálně zpomalit šíření infekce. Právě díky Chytré karanténě. A to znamená testovat, testovat a znovu testovat. Až 20 tisíc lidí denně,“ řekl šéf hnutí ANO.

DOKUMENT: Mimořádný projev premiéra Andreje Babiše. Přečtěte si, co řekl ke koronavirové krizi

Číst článek

I ve čtvrtek věnoval premiér velkou část projevu poděkování „lékařům, sestřičkám, zdravotníkům, hasičům, policistům a vojákům“. Tentokrát si ale vzpomněl i na další profese.

„Děkuji ale taky všem prodavačkám, pošťákům, kurýrům, všem řidičům, všem, kdo nás zásobují potravinami a přepravují lidi. Taky všem kamioňákům. Děkuju všem, co pomáhají lidem bez domova. Jídelnám, kavárnám, restauracím a bistrům, které zdarma rozdávají jídlo. Všem nadačním fondům, dobrovolníkům a lidem, kteří organizují sbírky. Děkujeme za vaši solidaritu,“ dodal Babiš.

Kdy přesně mimořádná opatření skončí, šéf vlády neví. Podle něj ale máme dobře nakročeno. „Proto nesmíme přestat a v žádném případě polevit.  Rozhodně vám nechci a nebudu lhát, takže musím s plnou odpovědností říci, že nevíme, kdy tahle pandemie opravdu skončí. Děláme ale všechno pro to, aby to bylo co nejdřív,“ dodal na závěr.

‚Dobrý projev‘

Někteří politici opozičních stran se shodli, že čtvrteční premiérův proslov byl dobrý, i když k němu měli určité výhrady.

„Oceňuji projev Andreje Babiše, snažil se vysvětlit, objasnit, dát naději, poděkoval, poprosil o další disciplínu, soudržnost a solidaritu. Vložil do svých slov i poselství Velikonoc, v mnoha věcech s ním nemusím souhlasit, ale dnešní projev byl dobrý,“ napsal na twitter předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Oceňuji projev @Andrej Babiš, snažil se vysvětlit, objasnit, dát naději, poděkoval, poprosil o další disciplínu, soudržnost a solidaritu.
Vložil do svých slov i poselství Velikonoc, v mnoha věcech s nim nemusím souhlasit, ale dnešní projev byl dobrý.

20:22 – 09. 04. 2020

7 285

Podobný názor měla i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Smířlivé a láskyplné projevy Andreje Babiše lze jistě ocenit, mají ovšem jeden zásadní problém - narážejí na realitu jeho činů.“

„Hezkým projevem“ premiérovu řeč nazval i poslanec STAN Petr Gazdík. „I pravdu měl (většinou).....jen škoda, že je strašně vidět, ...jak to dělá jen sám pro sebe.“

Hezky projev...i pravdu měl (většinou).....jen škoda že je strašně vidět, ...jak to dělá jen sám pro sebe

20:38 – 09. 04. 2020

7 139

Pirátský poslanec Tomáš Martínek ale premiéra kritizoval, za jeho výrok o finanční pomoci. „Premiér Babiš by měl férově říkat místo ‚jsme připraveni uvolnit 1000 miliard‘ – ‚jsme připraveni vás zadlužit o 1000 miliard‘ pro řešení koronavirové krize,“ napsal na twitter.

Stejná slova vadila i předsedovi ODS Petru Fialovi. „‚Tisíc miliard korun‘...zatímco spoustu našich návrhů ve sněmovně, jak účinněji pomoci firmám a podnikatelům, vláda smetla. ‚Ochráníme naše seniory‘... ale mnoho zařízení pro seniory stále bojuje s nedostatkem ochranných prostředků. Méně hezkých slov a více činů, pane premiére!“ komentoval na sociálních sítích.

"Tisíc miliard korun”

...zatímco spoustu našich návrhů ve Sněmovně, jak účinněji pomoci firmám a podnikatelům, vláda smetla.

"Ochráníme naše seniory”

...ale mnoho zařízení pro seniory stále bojuje s nedostatkem ochr. prostředků.

Méně hezkých slov a více činů, pane premiére!

21:03 – 09. 04. 2020

34 702

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme