Armáda dostala 1000 vakcín. Jsou určené pro vojáky, kteří budou pomáhat na covidových odděleních

Na 300 vojenských zdravotníků už je naočkovaných. Jak zjistil Radiožurnál, teď dostala armáda od ministerstva zdravotnictví tisícovku vakcín na očkování dalších vojáků. Vakcíny jsou v Ústřední vojenské nemocnici. Očkovat se začalo už ve středu, ale hlavní nápor vojáků čekají tamní zdravotníci až ve čtvrtek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci z Chrudimi vypomáhají i ve Sloupnici | Zdroj: Armáda ČR

Podle mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdaleny Dvořákové nedostane vakcínu každý voják, který by si o ni řekl. „Ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo tisíc vakcín pro 500 vojáků, kteří jsou přímo určení k nasazení do nemocničních zařízení na covidová oddělení,“ popsala Dvořáková Radiožurnálu.

Proti koronaviru bylo v Česku už nasazeno téměř 15 000 vojáků. Pomáhali se zásobováním i s testováním

Číst článek

Celkem armáda nasazuje v domovech pro seniory nebo v nemocnicích asi 530 vojáků. Nastoupili nově třeba do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nebo do nemocnic v Mladé Boleslavi a Kladně.

Počet vakcín je omezený. Proto se nemusí na každého dostat, to ale neznamená, že by  vojáci, kteří nejsou očkovaní, v nemocnicích nepomáhali.

„Vojáci, kteří nejsou nebo ještě nebudou naočkováni, můžou sloužit v nemocnicích, ale nebudou primárně určováni na covidová oddělení, kde je to riziko nákazy nejvyšší,“ vysvětlila Dvořáková.

Vakcína také není pro vojáky povinná. Můžou ji stejně jako kdokoli jiný v Česku odmítnout. „Na tohle očkování se nevztahuje žádná povinnost, takže je to stále na dobrovolnosti,“ podotkla mluvčí.

Od pondělí pomáháme na sedmi nových místech.
Stovky vojáků máme v 85 různých zařízeních. A nechceme při práci nikoho ohrozit. Takže před každým nasazením se nejdříve otestujeme. #JsmeArmada #ArmadaPomaha

11:14 – 16. 02. 2021

7 123

Povinně se nechat očkovat jasně specifikovanými vakcínami musejí vojáci, kteří jedou do mise. Vakcína proti koronaviru k nim ale nepatří.

Vojáci budou i očkovat

Vojáci teď kromě nemocnic pomáhají i v call centrech nebo v testovacích týmech. Vláda ale počítá s tím, že se zapojí i do očkování. V Ústřední vojenské nemocnici vznikla pracovní skupina, která má na starosti vybudování očkovacího centra v pražské O2 areně.

Červený kříž vyškolí 500 vojáků. Pomáhat mají v nemocnicích a sociálních zařízeních jako ošetřovatelé

Číst článek

Nemocnice plánuje při přípravách i provozu centra spolupracovat právě s armádou, dobrovolníky, pražskou hygienickou stanicí i pražskou záchrannou službou. Očkovací centrum má být připravené v době, kdy budou do Česka dodávány statisíce dávek vakcín týdně.

Zatím se ale nedá odhadnout, kdy to bude, protože i ohlášené dodávky vakcín se zpožďují. Podle dat Chytré karantény a statistik ministerstva zdravotnictví dodali výrobci do Česka zatím přes 667 000 dávek vakcín proti nemoci covid-19. Podány byly lidem asi tři čtvrtiny z nich. Obě potřebné dávky zatím dostalo zhruba 182 000 lidí.

Nejprve byli v Česku očkováni zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory a dalších pobytových zařízení sociální péče. Od poloviny ledna se mohou hlásit k vakcinaci lidé ve věku nad 80 let a od 1. března mají mít tuto možnost lidé ve věku nad 70 let.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme