Babiš chce, aby se před Vánoci testovalo na koronavirus zdarma. Ministerstvo souhlasí

Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánoci všem občanům dobrovolně a zdarma podstoupit antigenní test na covid-19. Uvedl to při úterním slavnostním zahájení velitelského shromáždění náčelníka generálního štábu. Armádě při té příležitosti poděkoval za klíčovou roli při zvládání koronavirové epidemie. Ministerstvo zdravotnictví souhlasí, rozhodovat bude vláda.

Praha (Aktualizováno: 17:37 24. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Babiš o testech mluvil v souvislosti se strategií antigenního testování. Považuje za nutné, aby ji ministerstvo zdravotnictví předložilo co nejdříve.

Dvořáček z inovativní farmacie: Česko začne očkovat proti covidu-19 nejpozději v únoru

Číst článek

„Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc, abychom umožnili všem občanům aspoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigenními testy,“ uvedl Babiš.

A ministerstvo zdravotnictví s antigenními testy zdarma před Vánoci souhlasí. „Před Vánoci, zhruba od 18. 12., by následně měla být po dobu přibližně dvou týdnů nabídnuta všem občanům České republiky, kteří se budou cítit ohroženi, možnost podstoupit jedno kolo antigenního testování hrazeného z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla pro Radiožurnál mluvčí resortu Barbora Peterová.

Nemocnice již ministerstvo upozornilo, aby se antigenními testy předzásobily. „V každém okrese by mělo být místo, kam mohou lidé přijít na test. Mělo by se jednat o stejná místa jako doposud,“ doplnila Peterová. O finálně podobě této strategie bude podle ní rozhodovat vláda.

Testováním chce resort zdravotnictví zabránit případnému dalšímu nástupu šíření koronaviru. „Věříme, že právě testováním se zabrání nekontrolovanému šíření v populaci a masivnímu nárůstu nakažených v lednu, kdy se budou lidé vracet po svátcích do zaměstnání,“ uzavřela mluvčí.

Testování v Česku

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by mohl strategii opakovaného testování vytipovaných skupin obyvatel na covid-19 představit ve středu.

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, kdy se otevřou restaurace, bazény, památky i kadeřnictví

Číst článek

„Záměr je takový, že by měly být vytipované skupiny pro opakované testování antigenními testy,“ uvedl o víkendu v pořadu Partie televize Prima.

„Plánujeme, že na počátku prosince by měli být testováni učitelé, protože je to první skupina, která díky návratu dětí do škol může být ohrožena,“ doplnila mluvčí ministerstva zdravotnictví Peterová.

Výsledek antigenního testu je znám po provedení výtěru z nosu zhruba do 15 minut. Vyšetření je levnější, ale méně spolehlivé než běžné testování.

Babiš řekl, že lidé by mohli projekt antigenního testování před Vánoci ocenit. „Doufejme, že se dostaneme podle toho protiepidemického systému do pásma tři. A když bude možné, aby se setkávalo víc lidí podle toho pásma, lidé by mohli ocenit, kdyby toto stát zrealizoval. Tady vás znovu oslovíme,“ řekl vojákům.

aku, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme