Krizový štáb bude jednat s kraji o ubytování pro bezdomovce. Chce tak oddělit nemocné koronavirem

Krizový štáb začne jednat s hejtmany o zřízení náhradních ubytování pro bezdomovce v krajích. Opatření má přispět k ochraně před šířením nákazy a má pomoci dostat situaci pod kontrolu. V případě nakažení by bylo možné oddělit zdravé od nemocných. Po úterním zasedání ústředního krizového štábu to řekl jeho šéf Roman Prymula. Praha i některé kraje už situaci začaly řešit samy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Chceme oslovit hejtmany krajů - tak, jak zní návrh ministerstva vnitra, abychom tento systém připravili a abychom tuto komunitu (lidí bez přístřeší) byli schopni v improvizovaném režimu zvládnout tak, abychom poskytli náhradní ubytování. Pokud by byl zavlečen virus, což už se v některých případech stalo, aby došlo k oddělení zdravých od nemocných,“ uvedl Prymula.

Podle výsledků loňského sčítání bylo minulý rok na jaře v Česku 24 830 lidí bez domova. Zhruba polovina z nich žila venku a přechodně využívala noclehárny. Nejvíc osob bez stálého bydlení, mezi nimiž převažují muži, bylo v Moravskoslezském kraji a v Praze.

Prymula zmínil, že třeba Praha už začala problém řešit sama. Magistrát chce lidi bez střechy nad hlavou umístit do bývalých kasáren v Karlíně, kde chce zřídit ubytovnu.

Areál patří státu, ve správě ho má Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Praha přistoupila k věci proaktivně a řešila to sama, je tady nějaké stanové městečko,“ řekl Prymula.

Opatření přijímají ale i další kraje a zařízení. Pracovníci sociálních služeb poukazovali na to, že lidé z ulice jsou nákazou ohroženi. Opakovaně si stěžovali také na to, že pro práci v terénu nemají dostatek ochranných prostředků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme