Na Bulovce kvůli koronaviru zůstávají dvě cizinky. Polsko zavádí sanitární kontroly na hranicích

  • Na lůžkových odděleních nemocnic budou od úterý zakázány návštěvy. Po pondělním jednání Bezpečnostní rady státu to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zákaz platí i pro poskytovatele sociální péče. Opatření se naopak nebude vztahovat na nezletilé pacienty, případně pacienty s omezenou svéprávností a rodičky.
  • V pražské Nemocnici Na Bulovce zůstávají kvůli koronaviru jen dvě cizinky, jsou v dobrém stavu. Přes víkend poslali lékaři do domácí karantény hospitalizované Čechy.
  • Policisté a hasiči od pondělního rána na deseti hraničních přechodech provádějí namátkové kontroly řidičů. Měří jim teplotu a rozdávají informační letáky o rizicích nákazy novým typem koronaviru. V Česku je aktuálně 35 nakažených.
  • Jižní Korea hlásí 69 nových případů. Tempo růstu nových případů je nejnižší za posledních 10 dní. V Číně klesá počet nových případů, stejně tak klesá počet obětí. Za neděli hlásí 40 nových případů.

Praha (Aktualizováno: 13:39 9. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Infekční klinika Nemocnice Na Bulovce v Praze

Infekční klinika Nemocnice Na Bulovce v Praze | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kvůli novému typu koronaviru, kterým se v Česku podle aktuálních údajů nakazilo 35 lidí, se v pondělí znovu sešla Bezpečnostní rada státu. Od rána začala také platit mimořádná opatření na deseti hraničních přechodech, kde budou policisté, hasiči a celníci namátkově kontrolovat přijíždějící a upozorňovat je na rizika spojená s koronavirem.

Text pokračuje pod online reportáží.

Ráno před jednáním vlády zasedla Bezpečnostní rada státu, která se situací kolem nákazy zabývala. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) jí navrhnul zákaz návštěv v domovech pro seniory a nemocnicích.

Po jednání vlády se premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) sejdou se zástupci cestovních kanceláří kvůli českým turistům v Itálii, jež je nejpostiženější zemí Evropy.

Na vybraných hraničních přechodech s Německem, Rakouskem a Slovenskem začaly od 7.00 mimořádné kontroly. Policisté cestujícím předávají letáky s informacemi o koronaviru a o přijatých opatřeních v češtině, angličtině a němčině. Hasiči lidem namátkově měří teplotu. Opatření by měla přispět k omezení rizika rozšíření koronaviru v zemi.

Na praktické lékaře se začnou obracet lidé, kteří se o víkendu vrátili z dovolené. Vláda nařídila českým občanům a cizincům, kteří v Česku trvale a přechodně žijí nebo pracují, aby se po návratu z Itálie ohlásili lékaři a zůstali ve dvoutýdenní karanténě. Omezení platí pro návraty od soboty, nevztahuje se na řidiče kamionů, zdravotní služby a na piloty.

Klesl počet nakažených v Jižní Koreji

Jižní Korea ohlásila 69 nových případů nákazy koronavirem od nedělního večera. Celkový počet případů nákazy tím stoupl na 7382. Podle agentury Reuters to v pondělí dopoledne místního času (po půlnoci SEČ) oznámilo jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

Sportovní utkání bez diváků budou minimálně dva týdny také v Řecku, včetně fotbalové Evropské ligy

Číst článek

Přírůstek nových případů je nižší než o den dříve, kdy úřady oznámily 93 nových případů. Aktuální bilance nakažených přichází den poté, co někteří jihokorejští vládní činitelé vyjadřovali opatrné naděje, že se úřadům daří šíření nákazy v zemi zpomalovat. Reagovali především na skutečnost, že tempo růstů nových případů bylo nejnižší za posledních deset dní.

Na nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, zemřelo v Jižní Koreji 51 lidí. Kolem 60 procent potvrzených případů souvisela s kontroverzním náboženským hnutím Sinčchondži, mezi jehož členy ve městě Tegu se infekce šíří. Korea a Itálie jsou po Číně země nejvíce postižené nákazou.

Čína má 40 nových případů

Čína v pondělí ohlásila v pevninské části, tedy bez autonomního Hongkongu a Macaa, 40 nově potvrzených případů nákazy novým koronavirem během neděle, oproti 44 případům o den dříve.

Vystrčil navrhne výměnu čínského velvyslance, říká jeho stranický kolega. Důvodem je dopis Kuberovi

Číst článek

Nemoc COVID-19, způsobená koronavirem, si během neděle vyžádala 22 obětí, oproti 27 během soboty, uvedla agentura Reuters. Celkový počet obětí tím v pevninské části Číny stoupl na 3119.

Nově potvrzené případy se s výjimkou čtyř všechny týkají čínské provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy. Až na jednoho odtud rovněž pocházejí všichni nedělní zemřelí.

Od propuknutí epidemie v čínském městě Wu-chan loni v prosinci se v pevninské části Číny nakazilo již 80 735 lidí. Počty nově nakažených v pevninské Číně v posledních dnech klesají. Pozitivní vývoj však zastiňuje rychlé šíření infekce v Íránu a Itálii. Vláda v Římě přistoupila v neděli brzy ráno k bezprecedentnímu kroku a do karantény zavřela miliony obyvatel severu země.

První dva případy v Albánii

Albánie v pondělí ohlásila první dva případy nákazy novým koronavirem. Jedná se o otce se synem, kteří se do balkánské země vrátili z Itálie. S odvoláním na prohlášení albánského ministerstva zdravotnictví o tom v pondělí informovala agentura Reuters.

V Albánii ukončili záchranné práce. Nejsilnější zemětřesení za desítky let si vyžádalo 51 obětí

Číst článek

Muži ve věku 54 a 28 let se podle albánských médií vrátili do země z několikadenního pobytu ve Florencii. Po příjezdu se u nich objevily zdravotní komplikace, kvůli nimž vyhledali lékařskou péči. Testy následně prokázaly, že se dvojice nakazila nemocí COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Stav obou nakažených je stabilizovaný.

Některá média v uplynulých dnech vyjadřovala jistý údiv nad tím, že se až dosud v zemi žádný případ nákazy oficiálně nevyskytl. Poukazovala přitom na skutečnost, že zdravotní úřady na nový koronavirus otestovaly zatím pouhých 59 osob.

V Itálii, která je ohniskem nákazy v Evropě, navíc žije početná albánská komunita, která se svou vlastí udržuje čilé kontakty. Podle Reuters čítá zhruba 400 tisíc Albánců.

Italské úřady v neděli večer registrovaly 7375 případů nákazy novým koronavirem. Za posledních 24 hodin jí podlehlo 133 lidí a celkový počet mrtvých tak v této zemi vystoupal na 366. Kvůli šíření koronaviru Itálie v neděli brzy ráno přistoupila k bezprecedentnímu kroku a do karantény zavřela miliony obyvatel severu země.

Albánská vláda v neděli vydala zákaz letů z Tirany do Říma, Milána a Boloni.

tzr, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme