Česko má za neděli 75 nových případů koronaviru. Je to nejméně od začátku prázdnin

V neděli přibylo v Česku 75 potvrzených případů koronaviru. Je to nejnižší nárůst od začátku prázdnin a zároveň pokles o pět nakažených proti předchozí neděli. Reprodukční číslo, udávající rychlost šíření nákazy, mírně stouplo na 0,93. Počet nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden je nadále na 11. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - klesl podíl pozitivních oproti minulému týdnu na 0,04 procenta z 0,07 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V nemocnicích bylo k neděli s koronavirem 41 lidí, o čtyři méně než v sobotu. Od začátku týdne se počet hospitalizovaných snížil o 15. V těžkém stavu je osm pacientů, udává ministerstvo zdravotnictví.

Od vesnic po velká města. Podívejte se, jak se očkuje ve vaší obci

Číst článek

Laboratoře odhalily v uplynulém týdnu v Česku dohromady 1185 nakažených. V mezitýdenním srovnání tak nákaza zpomalila. O týden dříve bylo případů 1339. Za minulý týden také podle statistik ministerstva s covidem-19 v zemi nikdo nezemřel. Poslední oběť zaznamenali lékaři 21. července.

Reprodukční číslo se patnáct dní drží pod hranicí 1,0. Pokud je nižší než jedna, znamená to, že epidemie zpomaluje. Zhruba v polovině července se přitom pohybovalo i nad úrovní 1,4, příčinou byla podle odborníků nakažlivější koronavirová mutace delta.

Epidemická situace se liší v jednotlivých regionech. Nejhůře je na tom Plzeňský kraj, kde připadá na uplynulých sedm dní 31 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Následuje Praha s incidencí 21 a Pardubický kraj se 14 případy na 100 tisíc obyvatel v posledním týdnu.

Relativně nejlépe na tom naopak je Olomoucký kraj, kde je evidují tři nakažené na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní.

Laboratoře v neděli provedly přibližně 61 tisíc testů, asi o 8000 méně než o týden dříve. U nejpočetnější kategorie prováděných testů – preventivních a plošných – klesl podíl pozitivních oproti minulému týdnu na 0,04 procenta z 0,07.

Tanec na diskotékách, koupaliště i nošení respirátorů. Mění se některá opatření proti koronaviru

Číst článek

U takzvané epidemiologické indikace testů, kdy jsou lidé testováni například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních zvýšil na 0,32 procenta z 0,17.

Podíl potvrzených případů u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, stoupl z 0,73 na 0,99 procenta.

Očkování proti covidu v neděli podstoupilo 20 631 lidí, nejméně od začátku prázdnin. Proti předchozí neděli je to pokles asi o 6500 lidí. Od začátku vakcinace eviduje ministerstvo 10 363 749 očkování. Ukončené očkování má 4,86 milionu lidí.

Od loňského 1. března, kdy byly v zemi potvrzeny první případy nemoci, se podle statistik prokazatelně nakazilo koronavirem 1 673 769 lidí. Většina se vyléčila, 30 374 lidí s potvrzeným koronavirem zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme