Pardubice nakoupily asijské ‚nanoroušky‘, chybí v nich ale nanomateriál. Podle expertizy jsou nekvalitní

Část ochranných pomůcek přivezených z Asie do Česka s tím, že jde o nanoroušky, neobsahuje žádný nanomateriál, ukázala expertiza Technické univerzity v Liberci. Tyto roušky přitom nakoupilo třeba město Pardubice, které je distribuovalo strážníkům městské policie v době pandemie koronaviru. Informuje o tom Česká televize.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé domnělé nanoroušky vesměs dovážené z Asie do Česka neobsahují žádný nanomateriál, ukázala expertiza Technické univerzity v Liberci (ilustrační foto) | Foto: Anna Vavríková | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Pardubice nakoupily 5,5 tisíce pochybných roušek z Asie, za které zaplatily bezmála tři čtvrtě milionu korun, uvádí Česká televize. Magistrát je rozdal například do škol a školek, strážníkům městské policie nebo řidičům dopravního podniku.

Covidových operátorů mělo být víc, přiznává šéf Chytré karantény. Vojtěch hází odpovědnost na Rážovou

Číst článek

Pardubický magistrát se ale nařčení kvůli nekvalitním rouškám brání. „Roušky měly certifikáty a distributor uváděl, že ten poměr zachycených filtrovaných virů a bakterií je 99,89 procenta, tudíž že splňuje parametry FFP3,“ říká jeho mluvčí Radim Jelínek.

Liberecká univerzita je ale před několika dny označila za falešné. Testem neprošly roušky TNG Rouška třívrstvá, VINATEX Fabric Mask a SMART SHIELD PRO MASK YDHG RespiLab.

„Ve třech ze šesti roušek nebyla žádná nanovlákenná textilie ani jakékoliv jiné nanoobjekty, které by technologicky zvyšovaly filtrační funkčnost roušek. Našli jsme v nich pouze mikrovlákenné textilie,“ uvedl pro Českou televizi na začátku listopadu vědecký pracovník univerzity Pavel Kejzlar.

Pardubice proto teď chtějí vysvětlení. Distributor ale nereaguje. Případem se už zabývá Česká obchodní inspekce.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme