Žáci 1. a 2. tříd a speciálních škol se vrátí do lavic 18. listopadu. Roušky budou povinné

Žáci prvních a druhých ročníků základních škol se do lavic vrátí 18. listopadu. Informoval o tom ve středu ministr školství Robert Plaga (ANO). Roušky budou podle něj povinné po celou dobu výuky, ve třídách i společných prostorách. Výuka se obnoví i ve speciálních školách, a to pro všechny ročníky. V základních a středních školách se navíc zájemcům umožní prezenční individuální konzultace.

Tento článek je více než rok starý.

Video Praha (Aktualizováno: 18:04 11. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsem rád, že se můžeme navrátit k prezenční výuce, která je tou distanční nenahraditelná,“ uvedl Plaga.

Třídy se po návratu do škol nebudou muset dělit do menších skupin, jako tomu bylo na jaře. Děti z různých tříd by se ale podle ministra školství neměly potkávat. „Bude ještě větší apel na větrání, a to i během výuky, aby docházelo k obměně vzduchu a omezení šíření nákazy,“ dodal.

Lžou lidé při hlášení kontaktů? ‚Nemůžeme to vyloučit a důvody možná i chápu,‘ říká hlavní hygienička

Číst článek

V provozu budou i školní jídelny a družiny, ty budou fungovat ve stejném režimu jako třídy. Naopak hudební výchova a tělesná výchova povolena podle Plagy nebude.

Na twitteru ministr doplnil, že v malotřídních školách se s prvňáky a druháky budou moct do tříd vrátit i starší žáci z prvního stupně. To se podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové vztahuje třeba i na smíšené Montessori třídy, kam chodí s nejmladšími žáky i třeťáci.

Obnovena bude také prezenční výuka v základních školách při výchovných a diagnostických ústavech a školách pro dlouhodobě nemocné při zdravotnických zařízeních. Pro ostatní žáky podle Plagy bude zatím pokračovat povinné vzdělávání distančním způsobem.

Definitivní rozhodnutí

Rozhodnutí o návratu některých žáků do škol se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) již nezmění. „Je to definitivní rozhodnutí,“ konstatoval.

Další otevírání škol bude podle Plagy záležet na epidemickém vývoji. O návratu dalších ročníků pak podle Blatného rozhodne „chování nás všech“. Pravděpodobnost návratu všech žáků a studentů do škol do Vánoc odmítl odhadovat. 

Podmínky návratu: homogenní skupiny, roušky vždy a všude, časté větrání. Družiny v homogenních skupinách, školní stravování bude v provozu. Na ZŠ i SŠ se umožní individuální konzultace 1+1 pro potřebné. Jazykovky, ZUŠ a střední školy zůstávají na distantní výuce.

13:19 – 11. 11. 2020

44 298

Školy se kvůli zhoršení epidemické situace začaly zavírat postupně v první polovině října. Základní školy přešly na výuku na dálku úplně od 14. října. Speciální školy se zavřely 2. listopadu, kdy se původně podle slibu bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) měli vrátit do lavic žáci prvního stupně základních škol. Otevřené jsou nyní jen školky.

Laboratoře v Česku v úterý potvrdily 9016 případů nemoci covid-19. Proti pondělí jich bylo zhruba o 3000 více, ale přibližně o 3000 méně než před týdnem. Ministerstvo zdravotnictví ovšem zatím neuvedlo počet provedených testů.

Aktuálně nakažených je 147 084 lidí, většina s lehkým průběhem nemoci. Celkem se od začátku epidemie v Česku nakazilo 429 880 lidí.

gak, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme