Unikátní studie v Česku, řekl ministr Vojtěch o plošném testování. Bude se týkat až 27 tisíc lidí

Ministerstvo zdravotnictví představilo v úterý podrobnosti k testování reprezentativního vzorku populace v Česku na přítomnost onemocnění covid-19. Plošné testování začne ve čtvrtek a pátek. Bude se týkat Prahy, Jihomoravského kraje, Olomoucka, Litoměřicka, Litovelska a Uničovska. Cílem je zjistit podíl nakažených mezi obyvateli Česka. Testovat se bude až 27 tisíc lidí, upřesnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 10:35 21. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Adam Vojtěch představuje plošné testování

Ministr Adam Vojtěch představuje plošné testování | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Nepamatuji si, že by v moderní historii byla podobná studie na území České republiky kdy provedena. Bude to unikátní, tak jak čelíme největší pandemii za posledních sto let,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Radiožurnálu s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou o plošném testování

Plošné testování bude na většině míst probíhat od 23. do 30. dubna. Pouze ve městech Olomouc, Litovel a Uničov začne od 24. dubna. A v Litovli a Uničově bude testování probíhat pod dobu zhruba dvou týdnů.

Reprezentativní vzorek testovaných by měl vznikat podobně jako například u průzkumů veřejného mínění, kdy se vybere zhruba 1000 lidí různého věku, pohlaví, z různě velkých obcí nebo různého vzdělání.

Část lidí do studie osloví Český statistický úřad a Akademie věd tak, aby byla zajištěna reprezentativnost studie. Další lidé, kteří mají zájem se zapojit, mají chodit na odběrová místa.

Vyléčených z nemoci covid-19 je v Česku už 1753. Počet obětí stoupl na 201

Číst článek

Přihlásit se může kdokoli, kdo splní určité podmínky: věk od 18 do 89 let, občan Česka bez akutních zdravotních potíží, bez zvýšené teploty či bez dalších příznaku nemoci covid-19, bez potvrzené nemoci v minulosti, bez nařízené karantény a má trvalý nebo přechodný pobyt v Česku.

Senioři budou moct přijít v předem určených časech. Děti od 8 do 18 let budou vyšetřovány v Praze a Brně, musejí přijít v doprovodu zákonného zástupce.

Lidem bude odebrána krev. Výsledek rychlotestu, který určuje přítomnost protilátek proti koronaviru, se dozví asi za půl hodiny. Pokud by byl test pozitivní, tak musí podstoupit ještě klasický test prováděný z výtěru z nosohltanu.

Součástí plošného testování bude kromě samotných testů také dotazníkové šetření, například kde pracuje nebo jestli měl v minulosti nějaké příznaky nemoci. Účast ve studii je dobrovolná a zdarma.

Cíl plošného testování

Hlavním cílem plošného testování je podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška zjistit, jak velká část populace se s infekcí setkala a má vybudovanou imunitu. Zda nízká, středně velká nebo vysoká část populace.

Šéf statistiků Dušek: Promoření koronavirem chceme testovat i u dětí, potřebujeme jich 1500

Číst článek

Plošné testování se podle ministra Vojtěcha koná i kvůli asymptomatickým pacientům, kteří nemají příznaky nemoci covid-19, mohou mít na ni protilátky, ale mohou být také infekční, aniž by to věděli. Podle zkušeností ze zahraničí se počet bezpříznakových osob podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly pohybuje mezi 10 a 50 procenty.

„Je určitá skupina lidí, kteří nejsou ve statistikách pozitivních případů zachyceni, ale přitom si onemocněním již prošli. Sami o tom neví, protože neměli nebo nemají příznaky. Přitom se už u nich vytvořily protilátky a mohou být infekční,“ dodal ministr.

Odborníci tak mohou díky testování získat data, která nejsou jinde v zahraničí pro Česko dostupná. „Řada podobných studií proběhla, měly však řádově nižší validitu. Navíc nemůžeme použít údaje z jiných zemí. Další státy podobné studie již připravují. Potřebujeme ale údaje přímo z Česka, ta budou nejpřesnější,“ řekl Prymula.

Výsledky studie kolektivní imunity by měly být podle ministra na začátku května. Přesné datum není známo. „Je to monstrózní projekt, proto se bojím říct přesné datum, nevím ho,“ dodal Dušek.

„Projekt chystala více než stovka lidí. Normálně bychom ho chystali rok a půl, teď jsme ho připravili za tři týdny,“ dodal Dušek. Zájemcům doporučil web covid-imunita.uzis.cz nebo linku 1212.

Pokud bude podíl nakažených v populaci nízký, čeká podle Vojtěcha Česko další nárůst případů v příštích týdnech a měsících. Mohlo by to ovlivnit rozvolňování opatření.

Výběr oblastí

Výzkumníci vybrali regiony, které se epidemiologicky velmi liší. Od Jihomoravského kraje a Brna, kde jsou tři až čtyři desítky nakažených na 100 tisíc obyvatel, přes Prahu (123) a Olomouc (161) po Litoměřice (400) a Uničov a Litovel (665).

Island otestoval desetinu svých obyvatel. Polovina nakažených koronavirem neměla příznaky nemoci

Číst článek

V Litoměřicích se nemoc rozšířila v domově pro seniory, kde onemocnělo asi 70 klientů a zaměstnanců. Uničov a Litovel byly dva týdny na začátku epidemie uzavřené kvůli vysokému výskytu nakažených. Tam bude kvůli podrobnějšímu zkoumání odebráno účastníkům studie více krve do zkumavky.

Podobný průzkum kolektivní imunity už provedli nebo chystají také třeba v Německu, Rakousku, Švédsku nebo na Islandu. Plošné testování na koronavirus se zatím uskutečnilo například v některých domovech pro seniory. V Jihomoravském kraji začali v pátek plošně testovat také lidi bez domova.

V Česku je k úternímu ránu laboratorně potvrzeno přes 6900 případů nákazy novým typem koronaviru.

ako, tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme