Hamáček: Nastal čas omezit hromadné akce, fatální chybou bylo odložit znovunasazení roušek

Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD míní, že vývoj epidemie koronaviru je tak vážný, že nastal čas maximálně omezit sociální kontakty, což znamená zrušit hromadné akce. Řekl to Právu. Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek. Podle něj je nutné se „za každou cenu“ udržet pod 120 tisíc nakaženými, aby systém nekolaboval. Aktuálně je nakažených 21 909 lidí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

České zdravotnictví je na krizovou situace zatím podle Hamáčka připraveno. Situace se ale může dál zhoršovat. „Podle všech kalkulací je naše zdravotnictví připraveno až na 120 tisíc nakažených. Pokud by to bylo více, systém začne kolabovat,“ uvedl v rozhovoru pro sobotní Právo. A dodal, že Česko se proto musí za každou cenu udržet pod 120 tisíci nakaženými.

V Česku v pátek přibylo 2111 případů koronaviru. Oproti čtvrtku je to o tisíc méně

Číst článek

Premianty jsme podle Hamáčka byli na jaře, protože jsme rychle zavedli opatření proti koronaviru. Teď už je ale situace jiná.

„Teď jsme v situaci, že – pokud to řeknu ve smutné nadsázce – tak Italům a dalším ukazujeme, co se stane, když nepřijmou přísná opatření,“ konstatoval v rozhovoru. „Zásadní a fatální chyba se stala v odložení znovunasazení roušek,“ doplnil.

A Hamáček by byl nyní v zavádění opatření ještě razantnější, zpřísnil by například ty pro hospody, bary, noční kluby a další podniky.

„Pokud by bylo na mně, tak já bych takové podniky v deset večer zavřel, bez ohledu, zda v nich lidé sedí nebo stojí. Ale chápu, že je tady nějaká snaha udržet zčásti tyto podniky v chodu a nezničit firmám úplně jejich existenci,“ uvedl.

Nouzový stav nevylučujeme, návrh by ale musel přijít od ministra Vojtěcha, uvedl premiér Babiš

Číst článek

Chtěl by především omezit sociální kontakt. „To znamená zrušit hromadné akce, noční tahy Prahou,“ dodal.

Uvedl také, že případný odklad říjnových voleb považuje za nejkrajnější možnost. „Volby lze odložit na maximálně šest měsíců. Musel by být vyhlášen nouzový stav a současně by se musely Sněmovna i Senát shodnout na příslušném zákonu,“ uzavřel.

Krajské volby se letos konají 2. a 3. října, stejně jako první kolo senátních voleb. Případné druhé kolo bude o týden později 9. a 10. října.

Opatření v Česku

V celém Česku je od pátečního podvečera zakázaná většina vnitřních hromadných akcí na stání pro více než deset lidí. Restaurace, bary nebo kluby nesmí vpustit dovnitř více hostů, než je kapacita k sezení. Tyto podniky mají také omezenou otvírací dobu.

Kvůli tempu šíření nového koronaviru ministerstvo zdravotnictví rozšířilo také povinnost nosit roušky ve školách. Dosud se vztahovala jen na společné prostory jako chodby či toalety. Nyní jsou povinné i při výuce ve třídách. Povinnost platí pro druhý stupeň základních škol, střední a vysoké školy.

V pátek v Česku přibylo 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme