Opatření proti koronaviru v Česku? ‚Zakazovat přímé lety z Číny není racionální,‘ řekl Vojtěch

  • Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli na tiskové konferenci ubezpečil, že opatření proti koronaviru jsou momentálně dostatečná. Není podle něj důvod, aby letiště zakázalo přímé lety z Číny.
  • Pražské letiště umístilo odpoledne na terminály informační cedule s popisem, co mají lidé dělat, když přiletí ze zasažené oblasti a pocítí známky onemocnění.
  • Situace podle předsedy představenstva Letiště Praha Václava Řehoře zatím nevyžaduje, aby se všem cestujícím měřila teplota.
  • Kvůli koronaviru se v pondělí sejde Bezpečnostní rada státu, potvrdil Radiožurnálu Babiš.

VIDEO Praha (Aktualizováno: 17:56 26. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou opatření v Česku dostatečná. „Mohou se měnit v řádu dní,“ doplnil v neděli během tiskové konference na pražském letišti. Zároveň upozornil, že pražské letiště zatím neplánuje zakazovat přímé lety z Číny. „Není to racionální opatření,“ myslí si.

Čech skončil kvůli koronaviru ve Vietnamu v karanténě. ‚Podezření se zatím nepotvrdilo,‘ řekl Vojtěch

Číst článek

U Čecha, který byl v neděli hospitalizován v Číně s podezřením na koronavirus, se nemoc podle ministra zatím nepotvrdila.

Doplnil, že v neděli na pražském letišti přistály dvě Češky, které měly podezření na to, že jsou nakažené koronavirem. Po vyšetření v Nemocnici na Bulovce to ale lékaři vyloučili.

Ředitel české kanceláře WHO Srdjan Matič řekl, že bylo nahlášeno přes 1300 případů nakažených, pětina se vyvinula ve velmi vážné případy plicního onemocnění.

„Většina případů zůstává v Číně. Máme jen 23 případů v dalších devíti zemích, z toho pouze jeden v Evropě – tři ve Francii. Dobrou zprávou je, že všechny případy můžeme vztáhnout k Wu-chanu, tedy k centru epidemie,“ dodal.

Záchranáři mají pro případné nakažené připravenou oddělenou místnost | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Bezpečnostní opatření počítají s tím, že pokud člověku, který do země přiletí, nebude dobře, nahlásí se sám. „Zatím situace nevyžaduje, abychom aktivně měřili teplotu cestujícím,“ řekl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

To potvrdila i hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová. „Symptomy jsou nespecifické,“ odpověděla na otázku, jestli by letiště nemělo kontrolovat všechny cestující.

Informační cedule

„Od nedělního odpoledne budou cestujícím k dispozici na obou terminálech 1 a 2 informační edukační cedule, které budou cestující informovat o tom, co mají dělat v případě, že by přiletěli z oblasti postižené koronavirem a sledovali by na sobě jakékoli známky respiračního onemocnění,“ popsal pro server iROZHLAS.cz mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň.

„Takoví cestující by okamžitě měli vyhledat lékařskou pomoc, například stálou lékařskou službu na letišti Praha, a neměli by se vystavovat přítomnosti jiných osob,“ doplnil s tím, že cedule budou ve třech světových jazycích.

Premiér Andrej Babiš pak na facebooku informoval, že pražské letiště už provádí určitý vstupní screening. „Je kontrolováno, zda někdo z cestujících vykazuje příznaky respiračního onemocnění,“ napsal předseda vlády.

Podle Pacvoně nejde o mimořádné opatření v souvislosti s koronavirem, ale o běžný postup na pražském letišti.

„Provádíme namátkový screening cestujících. Vytipováváme si cestující, kteří by mohli být nemocní, a u těch provádíme namátkově screening,“ upřesnil.

Zvýšená pozornost

„Každý zaměstnanec letiště je v tuto chvíli instruován k tomu, aby ve chvíli, kdy zaznamená cestujícího, který nějakým způsobem může vykazovat známky respiračního onemocnění, tak aby ho oslovil a zajistil u něj screening. To znamená, doptal se ho, z jaké oblasti letí a jestli na sobě nepociťuje nějaké onemocnění nebo příznaky,“ přiblížil Pacvoň s tím, že zaměstnanci teď případným příznakům nemoci u cestujících věnují zvýšenou pozornost.

Schopnost šíření nového koronaviru sílí, oznámila Čína. Vídeň hlásí podezření na infekci u letušky

Číst článek

Premiér také uvedl, že na letišti jsou připraveni jak zdravotníci, tak i stálá lékařská a hasičská služba. To je podle Pacvoně rovněž standardní opatření.

Letiště je podle premiéra v rámci preventivních opatření v plné součinnosti s hygienou, pohotovostní postupy má přesně nastavené a připravené. „Zatím k tomu nedošlo, ale v případě, že vznikne podezření na nákazu na palubě letadla u konkrétního cestujícího, letiště okamžitě spouští procesy podle pohotovostního plánu,“ informoval předseda vlády.

Možná opatření kvůli šíření nakažlivé choroby může zavést letiště na podnět pražské hygienické stanice. 

Případná opatření představí v neděli odpoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO nebo hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

V Číně už koronaviru podlehlo 56 lidí, nakažených je přes 2000. Pacienti jsou hlášeni nejen v Číně, ale i v jiných zemích. První nemocnou s podezřením na koronavirus v neděli oznámilo také Rakousko.

ako, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme