Odstartovala registrace k očkování ve školství. Zapsalo se už 93 tisíc učitelů a dalších pracovníků

K přednostnímu očkování proti covidu-19 se do sobotní 18. hodiny zatím zaregistrovalo 93 000 učitelů a dalších pracovníků škol. Informovala o tom mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Centrální registrační systém spustil registraci v 9.00. Většina učitelů využila k vyplnění formuláře počítač, část také mobilní telefon. Vyplývá to z dat Chytré karantény.

Praha (Aktualizováno: 19:39 27. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelé v Česku se mohou od soboty registrovat k očkování proti koronaviru (ilustrační foto) | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

„Centrální řídící tým rovněž hlásí, že dnes (v sobotu, pozn. red.) zpracovali rezervaci s pořadovým číslem 1 500 000,“ sdělila Peterová. Podrobnosti ČTK zjišťuje.

Daniel Köppl z Chytré karantény vysvětlil, že číslo zahrnuje nejen rezervace očkování, ale také části antigenních testů. „Je to známka toho, že systém funguje správně a je schopen pojmout více operací zároveň,“ řekl.

Po spuštění rezervací pro zaměstnance škol se za první čtvrt hodinu zaregistrovalo 10 000 zájemců, po 50 minutách už systém evidoval 30 000 dokončených registrací. Tempo bylo zhruba deset zapsaných učitelů za vteřinu. Přes počítač se v té době přihlásilo 79 procent učitelů, 19 procent použilo telefon a zbývající část tablet.

PŘEHLEDNĚ: Omezení pohybu mezi okresy a zavírání škol i školek. Jaká opatření čekají Česko?

Číst článek

Specialisté z Chytré karantény zájem označili za mimořádný. Na twitteru také připomněli, že učitelé mají prioritu po celou dobu očkování, a s registrací tak nemusejí spěchat

„Udělali jsme si anketu a můžeme potvrdit, že zájem o registraci je. Hodně kolegů se ale rozhodlo nechat ji až na příští týden,“ řekl hodinu po poledni předseda školských odborů František Dobšík.

„Jsme rádi, že se možnost přednostního očkování vztahuje i na nepedagogy, například na školní jídelny. Ohlasy máme i od školníků,“ uvedl s tím, že pokud bude dostatek vakcín, podaří se takto ve školách zajistit bezpečné prostředí.

V prvních hodinách po spuštění registrace Dobšík obdržel informace od několika kolegů, že mají s přihlášením potíže. Podle něj byl ale zřejmě jen dočasně zahlcený systém a po 11. hodině už fungoval bez problémů.

V první etapě se hlásí zejména učitelé a nepedagogičtí pracovníci ve věku od 55 let výš, případně ti, kteří zajišťují provoz otevřených škol. Ze svých zaměstnanců je vybírali ředitelé jednotlivých škol.

Poskytli jim kód, který zaslalo ministerstvo školství a kterým zájemci o očkování při registraci potvrdí svou příslušnost k prioritní profesní skupině. Na očkovacím místě budou později ještě předkládat potvrzení od zaměstnavatele o práci ve škole.

Podle odhadu ministerstva je v regionálním školství zaměstnáno 330 tisíc lidí. Další etapa jejich očkování by měla následovat po dvou až třech týdnech. Počítá se pro ně s vakcínou AstraZeneca, kterou někteří senioři odmítají kvůli nejasnostem o její účinnosti.

Ačkoli je očkování dobrovolné, ministerstvo ho důrazně doporučilo kvůli potřebě ochrany učitelů před covidem-19 a i vzhledem ke společenskému postavení a vlivu pedagogů ve společnosti.

Reprodukční číslo stouplo nad 1,2. V pátek přibylo 14 676 nových případů koronaviru

Číst článek

V případě problémů s přihlášením do registračního systému se mohou učitelé obracet na informační linku 1221 nebo e-mail dispecinkocko@mzcr.cz. Linka od 08.00 do 11.00 obsloužila přes 4700 lidí, což je více než čtyřnásobek běžného dopoledního víkendového provozu. Hlavními zodpovídanými tématy byla vedle očkování učitelů také nová opatření vyhlášená vládou. Linku aktuálně obsluhuje přes 170 operátorů.

Centrální systém slouží k objednání termínu očkování na zvoleném místě. Prvním krokem k očkování je právě registrace, která vytvoří databázi lidí splňujících v dané chvíli podmínky pro očkování.

K registraci je zapotřebí kartička pojištěnce a mobilní telefon, na který přijde po zadání telefonního čísla PIN kód nutný pro další postup při vyplňování online formuláře.

Po úspěšné registraci spojené s výběrem očkovacího místa následuje druhý krok, a to rezervace očkování na konkrétní den a čas. Jakmile bude ve zvoleném místě volný termín, obdrží zájemce textovou zprávu s dalším PIN kódem, který využije k provedení rezervace. Termín očkování druhé dávky si pak domluví přímo v očkovacím místě po aplikování dávky první.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme