Do obchodu bez omezení. Vláda od úterý ruší otevírací dobu pro důchodce nad 65 let

Od úterý přestane v Česku platit omezení, podle kterého mohou do větších obchodů s potravinami, hygienickým zbožím, kosmetikou a drogerií v době mezi 8.00 a 10.00 jen osoby starší 65 let. Na pondělním zasedání o tom rozhodla vláda, uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit seniory jako hlavní rizikovou skupinu před nákazou nemocí covid-19.

SLEDOVALI JSME ONLINE Praha (Aktualizováno: 16:20 25. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Omezení v obchodech platilo od března. Vláda hodiny pro seniory několikrát upravovala. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Naposledy se kabinet možností zrušit vyhrazený čas pro nákupy seniorů zabýval před dvěma týdny. Tehdy se však i s ohledem na názor epidemiologů rozhodl opatření zatím nechat v platnosti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tehdy uvedl, že se vláda k záležitosti vrátí na některém z dalších zasedání.

Koronavirus zatím v Česku zabil méně lidí než velké epidemie chřipky. Data však mají značné zpoždění

Číst článek

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD během pondělí oznámil, že na jednání navrhne otevření všech hraničních přechodů s Rakouskem a Německem.

Původně hovořil o tom, že bude od úterý možné překročit hranice na více přechodech. Kontroly budou pouze namátkové, nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19. Česko původně počítalo s plošnými kontrolami na hranicích do 13. června.

„Dnes vládě navrhnu otevření všech hraničních přechodů s Rakouskem a Německem. Můj tým ráno jednal s rakouskými a německými kolegy, aby podmínky byly podobné. Nově budou kontroly probíhat pouze namátkově. Povinnost negativního testu na covid-19 do České republiky se nemění, stejně jako do Rakouska,“ napsal v pondělí Hamáček.

Text pokračuje pod online reportáží.

Další uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 8. června, kdy by Česko upustilo od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Mluvil o tom minulý týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Mezi nerizikovými státy by podle něj byly například Rakousko, Slovensko či Chorvatsko, Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) později hovořil také o Řecku a Bulharsku.

Fárají v rouškách, nákaza se stejně šíří. Důl Darkov je dalším ohniskem epidemie koronaviru

Číst článek

Petříček minulý týden po videokonferenci se slovenským a rakouským protějškem také uvedl, že s Rakouskem panuje shoda na tom, že by se mohly hranice mezi zeměmi do poloviny června otevřít i pro turisty bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 nebo karantény.

Slovensku Češi nabídli podobný model, bude se o tom ale dále jednat. K jednání chtějí ministři přizvat také Maďarsko, které by rovněž mohlo otevřít hranice s Rakouskem a Slovenskem ve stejném termínu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) by považoval za ideální, aby se hranice mezi Českem, Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem otevřely k volnému cestování současně 15. června.

Podle dat Policie ČR, která zveřejnila Česká televize, policie mezi 16. březnem a 15. květnem zkontrolovala 1 552 000 vozidel odjíždějících z České republiky a 1 637 000 vozů, které do Česka přijížděly. Odepřela odjezd z ČR 14 tisíc osobám a příjezd do Česka 24 tisíc lidem.

ako, per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme