Výbor dozorující Vojtěchův resort: Neznáme členy expertních skupin, informace získáváme až z médií

  • Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha za ANO nedostatečně informuje sněmovní zdravotní výbor ohledně strategie boje proti koronaviru. Skupina poslanců má přitom dohlížet na jeho kroky. Tato kritika zazněla z úst poslanců ANO na jednání minulé úterý.
  • Vadilo jim, že se o krocích ministerstva dozvídají až z médií, a kontrola ze strany výboru tím mohla být omezena.
  • Jak vyplývá ze záznamu jednání, stěžoval si otevřeně například poslanec ANO Rostislav Vyzula, který požaduje pravidelné týdenní souhrny. Další si stěžují, že nemají informace o členech a práci odborných skupin. Ministerstvo již slíbilo nápravu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 22:33 30. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch, Roman Prymula

Adam Vojtěch, Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jsme zdravotní výbor, který má kontrolovat práci ministerstva, práci vlády. My ty informace nemáme, abychom kontrolovali, protože veškeré informace, které já mám, jsou víceméně z médií nebo z jednání, jako je dnes,“ stěžoval si minulé úterý na sněmovním výboru pro zdravotnictví Rostislav Vyzula z ANO, jak dokládá audiozáznam na stránkách dolní komory.

Ústavní soud odmítl stížnosti proti nařízením během epidemie koronaviru. Vládě doporučil lépe informovat

Číst článek

Poslanci kritizovali ministerstvo zdravotnictví, protože postrádají informace ohledně koronaviru. Chybí jim zejména zprávy o fungování skupin odborných poradců. V čele jedné z nich stojí například epidemiolog Rastislav Maďar. A ministrův náměstek Roman Prymula vede centrální tým covid-19. 

„Měli bychom žádat, aby souhrny z těch skupin byly dodávány pravidelně v týdenních intervalech. Abychom se k tomu mohli vyjádřit a reagovat. Jinak si myslím, že ten zdravotní výbor je tady pro srandu králíkům,“ dodal Vyzula.

Poslanec Julius Špičák z ANO postrádal také informace o členech těchto skupin. Není tak jasné, kdo ministerstvu zdravotnictví vlastně radí. Výbor by také mohl doporučit další vhodné odborníky.

„Rád bych, aby se obecně zlepšila informatika stran ministerstva. Navrhuji, abychom dostávali zápisy z jednání covidové odborné skupiny. Ani nevím, jaké je její složení. Některá její doporučení mi připadají odtržená od reality a některá doporučení jsou škodlivá,“ kritizoval Špičák resort ministra Vojtěcha.

Poslanci na jednání zdravotnického výboru 21. dubna kritizovali ministerstvo zdravotnictví | Zdroj: Výbor pro zdravotnictví/Poslanecká sněmovna

Někteří poslanci zdravotního výboru, který má na ministerstvo dohlížet, ani neví, kolik odborných skupin vlastně jde a jak často se scházejí. „Bavíme se o tom, co probírá ta či ona pracovní skupina, ale vůbec nemáme přehled, a to jsme členové výboru zdravotního, jaké pracovní skupiny existují, kdo jsou jejich členové, a nevíme o frekvenci setkání, ani jak se s potom těmi informacemi pracuje,“ uvedla Olga Richterová z Pirátů.

‚Vágní informace‘

Místopředseda výboru Miloslav Janulík z ANO podotkl stejně jako jeho stranický kolega Vyzula, že se jako člen výboru dozvídá informace z médií. „Teď se jen obnažují problémy v chabější informovanosti a v tom, že věci se pak dozvídáme z médií. Je to celé špatně, když se členové výboru dozvídají věci z médií,“ prohlásil.

Nemohu s tím vnitřně souhlasit, říká k uvolňování opatření epidemiolog a člen vládního týmu Maďar

Číst článek

„Apeloval bych na vás, řeknu to obyčejně po selsku... Kdo koho víc potřebuje? Potřebujete, abychom vám kroky posvětili, proto bychom o nich měli vědět,“ upozornil Janulík.

A Vyzula pak označil některé informace od ministerstva za vágní. „Slyšel jsem jen vágní informace z ministerstva zdravotnictví o tom, jak se budou uvolňovat opatření proti koronaviru ve zdravotnictví. Zdravotní výbor podle mě není informovaný, nedostáváme řádné informace. Zajímá mě to, jakým způsobem se ministerstvo zdravotnictví postará o zdravotnictví, protože to má přímo v dikci,“ prohlásil poslanec ANO.

Výbor ve finále požádal Vojtěchův resort, aby jej informoval o fungování skupin odborných poradců a o postupu uvolňování opatření ve zdravotnických zařízeních. Pro hlasovali všichni přítomní členové výboru.

Ministr osobně

Kritiku si minulé úterý vyslechli také zástupci ministerstva, včetně hlavní hygieničky Jarmily Rážové. Vojtěch pak tuto středu přišel vše na výbor vysvětlit osobně.

Přestože podle Vyzuly přislíbil ministr nápravu, ještě ve středu pozdě odpoledne nedostali členové výboru odpovědi na své otázky. Podle Richterové má informace o fungování skupin odborníků poslat do čtvrtka, vedení výboru ho kvůli tomu podle ní poslední dny urgovalo. Podle Špičáka nicméně ministr vykročil správným směrem. „Věřím, že budeme dostatečně informováni,“ dodal Vyzula.

‚Neprofesionální a nedbalé.‘ Pracovník ministerstva koordinoval testy na covid-19 skrze soukromý e-mail

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví kritiku odmítlo. „Zástupci ministerstva zdravotnictví i Ústavu zdravotnických informací a statistiky se pravidelně účastní jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Prezentují zde zásadní informace v souvislosti s vývojem onemocnění koronaviru,“ reagoval ve středu za ministerstvo zdravotnictví David Šíma.

A že se členové zdravotnického výboru dozvídají informace z médií?

„Ministerstvo zdravotnictví se intenzivně snaží veškeré informace související s pandemií transparentně zveřejňovat v co nejkratším čase. Vzhledem k zájmu médií jsou tyto informace velmi rychle dostupné ve veřejném prostoru,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Nicméně také on nechal otázku redakce, kolik odborných poradních skupin ministerstvo zdravotnictví ke koronaviru má a kdo jsou jejich členové, bez odpovědi. „K vašemu dotazu je nutné zdůraznit, že pracovní skupiny jsou pouze poradními orgány ministra bez rozhodovací pravomoci, přičemž je sněmovní výbor o vývoji pravidelně informován,“ sdělil pouze Šíma.

Ministr Adam Vojtěch ve čtvrtek odpoledne Radiožurnálu řekl, že poslanci zdravotního výboru do konce týdne informace dostanou. „Ještě ráno jsem mluvil s kolegy a slíbili, že to pošlou,“ uvedl. Dodal, že ministerstvo bylo v posledních týdnech maximálně vytíženo, ale nyní už budou poslanci dostávat pravidelně. 

„Na druhou stranu nemyslím, že to je úplně férové hodnocení. Kolegové na výbor osobně chodili. Byl tu profesor Dušek, konec konců unikla i ta nahrávka. Na výboru byl i náměstek Prymula. Není to tak, že se vše dozvídají z médií,“ řekl Vojtěch.  

Anna Jadrná, kno, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme