Ideální by bylo otevřít hranice pětice zemí naráz 15. června, prohlásil Babiš po jednání V4 s Merkelovou

Premiér Andrej Babiš (ANO) by považoval za ideální, aby se hranice mezi Českem, Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem otevřely současně 15. června. Novinářům to řekl po úterním jednání prostřednictvím videokonference s premiéry zemí visegrádské čtyřky a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Cestovat by se podle něj mělo mezi těmito zeměmi volně jako před koronavirovou epidemií. Detaily podle něj ještě nejsou domluvené.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání premiéra Andreje Babiše s německou kancléřkou Angelou Merkelovou prostřednictvím videokonference | Zdroj: Úřad vlády ČR

Rakousko a Německo už dříve oznámily, že plně otevřou své hranice od 15. června. Podle premiéra Andreje Babiše nyní rakouská strana chce na stejný termín směřovat i jednání s Českem. Německé kancléřce Angele Merkelové proto řekl, že by za ideální považoval tento termín.

Slovensko do poloviny června rozhodne, zda otevře hranice s Českou republikou

Číst článek

„Bylo by fajn, aby se 15. června otevřely najednou hranice s našimi sousedy – Německo, Rakousko, Maďarsko a doufejme, že i Slovensko se přidá,“ uvedl Babiš. Polsko podle něj nyní není v situaci, kdy by o stejném termínu uvažovalo.

Další dohody ale podle Babiše závisí na vývoji epidemiologické situace. „Samozřejmě by měla být všude stejná pravidla,“ uvedl. O principu cestování se podle Babiše při videokonferenci částečně mluvilo.

„Měl by být stejný, pokud s tím budou souhlasit všichni epidemiologové, že by se cestovalo v rámci toho prostoru bez nějakých omezení nebo testování,“ dodal.

Zatím se však jedná o předpoklady, které nejsou domluvené, zdůraznil Babiš. Odkázal na ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka z ČSSD, který jednání vede.

Česko chce podle Hamáčka za týden otevřít většinu hraničních přechodů. Kontroly budou namátkové

Číst článek

„Představa je otevřít tento prostor, těch pět zemí, umožnit nějakou cirkulaci lidí, jako to bylo před virem, bez nějakých omezení,“ konstatoval.

Petříček v úterý novinářům řekl, že hranice s Rakouskem by se mohly do poloviny června otevřít i pro turisty bez nutnosti negativních testů na covid-19 nebo karantény. Slovensku Češi nabídli podobný model, bude se o tom ale dále jednat.

Finální termín otevření hranic s těmito dvěma zeměmi by měl být známý v druhé polovině příštího týdne. Tento nebo příští týden chtějí ministři k jednání přizvat také Maďarsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme