Návrat z rizikové země mají Pražané hlásit na e-mail. Vojtěch slíbil spuštění elektronického formuláře

Pražané mají hlásit příjezd z rizikové země, kde hrozí podle úřadů nákaza covidem-19, hygienikům na speciální e-mail covid-hc@hygpraha.cz. Mají poslat jméno, datum narození, kontakt, datum příjezdu a zemi, odkud přijeli. Pokyny ve středu zveřejnila Hygienická stanice Hlavního města Prahy na webu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) přitom v pondělí řekl, že za týden pro sdílení těchto dat bude spuštěn elektronický formulář.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hygienická stanice hlavního města Prahy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hlásit se mají podle nařízení ministerstva zdravotnictví všichni, kdo přijedou ze zemí, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem. Musí pak nastoupit karanténu na deset dní, kterou můžou ukončit do 72 hodin od vstupu na území Česka negativním testem na covid-19.

Návrat čísla R. Podle šéfa statistiků Duška je opět důležité, nově se bude zveřejňovat také pro kraje

Číst článek

Hygienici upozorňují, že je nezbytně nutné údaje uvádět ve zřetelné formě a uvést adresu místa, kde budou pobývat v karanténě. „Bez takto zřetelně sdělených údajů není možné zpracovávat příslušné dílčí úřední kroky upravující karanténní či izolační opatření,“ uvedli pražští hygienici.

Centrálně měl problematiku nahlašování příjezdů z rizikových zemí řešit elektronický formulář. Ministr Vojtěch v pondělí uvedl, že bude fungovat od příštího týdne.

Seznam ministerstvo zahraničních věcí aktualizuje v pátek. V současné době se povinnost ze států Evropské unie týká návratů ze Španělska, u kterých je, nově včetně Kanárských ostrovů, nutná karanténa či negativní test na onemocnění covid-19. Situace se podle páteční aktualizace ministerstva zdravotnictví zhoršuje ve Francii, kam resort doporučuje cesty zvážit. Naopak už není nutná karanténa či test při návratu z Rumunska.

Česko na seznamech

Ze seznamů bezpečných destinací ostatních zemí v posledních dnech mizí Česko. Omezení nebo povinné karantény či testy na covid-19 pro lidi z České republiky nebo jen z Prahy platí v Belgii, Británii, Dánsku, Estonsku, ve Finsku, v Irsku, Maďarsku, Nizozemsku, Norsku, Slovinsku, Slovensku a Švýcarsku.

V úterý v Česku přibylo rekordních 1677 prokázaných případů nového typu koronaviru. Počty nově potvrzených případů stoupaly na nová maxima ve čtyřech dnech minulého týdne, dosud nejvíce jich bylo 1538 v sobotu. V Praze přibylo za úterý 372 případů, což je nejvíc od začátku epidemie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme