Osm milionů respirátorů a 60 milionů roušek. Z Číny vyjede vlak s dodávkou pro Česko

Krátce před polovinou června by měl do Česka dojet vlak s poslední dodávkou ochranných pomůcek, které v době nouzového stavu pro ochranu před šířením koronaviru nakoupilo ministerstvo vnitra v Číně. Po týdenním zdržení oproti původním plánům by měl v sobotu vlak vyjet z čínského města Si-an. Odklad odjezdu podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vyplynul z hlubších celních kontrol, které Čína zavedla po problémech s certifikací zboží.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roušky a respirátory jsou v Česku nyní nedostatkové zboží (ilustrační foto)

Hamáček řekl, že po dvoutýdenní cestě vlaku skončí náklad osmi milionů respirátorů a 60 milionů roušek v policejním skladu v Opočínku na Pardubicku (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hamáček řekl, že po dvoutýdenní cestě vlaku skončí náklad osmi milionů respirátorů a 60 milionů roušek v policejním skladu v Opočínku na Pardubicku. Odtud hasiči pomoc distribuovali během března a dubna do krajů a nemocnic.

Tvrdík o čínských dodávkách pro ministerstvo vnitra: Nic jsem za to nedostal, klidně půjdu na detektor lži

Číst článek

Vlak jako formu přepravy vybralo ministerstvo vnitra kvůli úsporám. Cesta bude podle Hamáčka levnější než použití leteckého mostu, který Česko využívalo v době vrcholu epidemie.

Česko trpělo nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize, postupně se ale situace zlepšila. Ministerstvo vnitra zajistilo dodávky tak, že od 20. března letadla pomůcky přivážela z Číny několikrát týdně, poslední přistálo na pražském letišti počátkem května. V letadlech bylo přepraveno přes 2000 tun materiálu.

Česká republika v Číně objednala 137 milionů roušek, 11 milionů lékařských ochranných masek, dále 5,5 milionu respirátorů, přes dva miliony ochranných obleků a brýlí, další miliony ochranných pomůcek a milion takzvaných rychlotestů.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Vláda na základě zkušeností z epidemie prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv nakoupí do strategických zásob státu pro další možnou krizi miliony ochranných a zdravotnických pomůcek za 3,7 miliardy korun.

Nákup rozdělí na dvě fáze. V první má správa nakoupit polovinu požadovaného množství v hodnotě až 1,85 miliardy korun. Pro druhou část vznikne takzvaný rezervační systém, přes který bude možné u vybraných dodavatelů rezervovat materiál a předfinální produkt. Pro první část zásob by měl být využit tendr vypsaný už dříve ministerstvem vnitra.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme