Testy v neděli odhalily 103 případů nemoci covid-19, nejhůř si vede Praha. V nemocnicích zůstává 48 lidí

Reprodukční číslo, které ukazuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se v Česku druhý den drží nad hodnotou jedna znamenající zrychlování epidemie koronaviru. Nyní takzvané číslo R činí 1,06, den předtím bylo 1,02 a předchozích 20 dní zůstávalo pod jedna. V neděli testy odhalily 103 případů nemoci covid-19, to je o 26 víc než před týdnem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naopak nejnižší incidenční číslo je ve Zlínském a Karlovarském kraji | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou třetí den po sobě. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Minimální časovou jednotkou, v níž jde vysledovat změnu trendu, je sedm dní, upozornili opakovaně odborníci z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Počet lidí, kteří musí být hospitalizováni, se v poslední době výrazně nemění, pohybuje se kolem padesátky. V neděli vyžadovalo nemocniční péči 48 nakažených covidem, z toho 11 jich bylo ve vážném stavu.

Incidenční číslo

Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, je třetí den na hodnotě 11. Z regionů zůstává nejhorší situace v Praze, kde připadá na 100 tisíc obyvatel za poslední týden 23 případů, následují Plzeňský a Olomoucký kraj se 14 nakaženými a Středočeský, který má 13 případů. Naopak nejnižší incidenční číslo je ve Zlínském a Karlovarském kraji, kde evidují v posledních sedmi dnech na 100 tisíc obyvatel čtyři pozitivně testované.

Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, eviduje ministerstvo zdravotnictví 1,675 milionu případů nákazy. Naprostá většina lidí se z nemoci vyléčila a 30 363 lidí s onemocněním covid-19 dosud zemřelo. Za víkend podle aktuálních údajů zatím nikdo s nákazou nezemřel, minulý týden tři lidé; údaje se ale ještě mohou zpětně navýšit.

Proti covidu se v neděli nechalo naočkovat 17 950 lidí, což je téměř o 3400 méně než před týdnem. Ke konci uplynulého víkendu zdravotníci v Česku aplikovali přesně 10 672 379 dávek vakcíny, ukončené očkování má v zemi víc než pět milionů lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme