Ministerstvo platí za trasovače až 50 milionů korun měsíčně. Kontakty nakažených vyhledává 1800 lidí

Když loni na jaře a na podzim vrcholily v Česku vlny epidemie koronaviru, reagovala některá komerční call centra na volání premiéra o pomoc. Společnosti zdarma poskytly ministerstvu zdravotnictví a hygienickým stanicím své operátory, kteří měli trasovat kontakty nakažených. Od prosince ale musí ministerstvo za služby platit. Měsíčně jde o zhruba 50 milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trasování kontaktů nakažených covidem-19 zabezpečuje ve všední dny zhruba 1800 lidí | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví vybralo ve veřejné zakázce osm společností, které poskytují své operátory.

Hajdúch: 10 dní karantény na britskou mutaci nestačí. Epidemii už dohnat nejde, došel nám čas

Číst článek

Trasování kontaktů lidí nakažených covidem-19 tak ve všední dny zajišťuje zhruba 1800 operátorů – 1000 zaměstnanců na hygienických stanicích, 250 vojáků a policistů a 550 pracovníků externích call center.

O víkendech je tento počet nižší – na telefonu v tu dobu pracuje zhruba 600 lidí.

Loni v prosinci resort vedený Janem Blatným (za ANO) za tyto služby zaplatil zhruba 5,5 milionu korun. V lednu se ale cena za „navolávače“ vyšplhala na 48,5 milionu korun, a stejně tomu bude i v následujících měsících.

„Skutečné čerpání v únoru a březnu se předpokládá na obdobné úrovni jako v lednu,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Mezi firmami, které uspěly, je i operátor O2. Ten s ministerstvem uzavřel rámcovou dohodu na období od 20. prosince 2020 do 31. prosince 2021.

eRouška, kočkoPES nebo tajná čísla o epidemii. 12 slibů, které měla vláda problém splnit

Číst článek

„Smlouva byla uzavřena na částku 15 923 530 korun bez DPH,“ reagovala na dotaz mluvčí společnosti Kateřina Mikšovská. Ministerstvo s firmou následně podepsalo ještě dva dodatky. Nejprve na první půlku února, posléze i na druhou, vždy na stejnou částku 4 661 280 korun bez DPH.

Na informační lince o covidu-19 poté pracuje dalších až 300 operátorů. Zda jde rovněž o zaměstnance externích call center, ministerstvo nespecifikovalo.

Právě nevysoutěžení externího call centra a nedostatečné kapacity při trasování se na podzim staly předmětem kritiky, jelikož hygienické stanice nebyly schopné dostatečně trasovat. Vyhledávání kontaktů tak nabíralo i několikadenní zpoždění.

Premiér Andrej Babiš (ANO) poté vyzval soukromé společnosti, aby státu pomohly. Během týdne se počet trasovačů zvedl až o 900 lidí. Zjišťování kontaktů nakažených patří do projektu tzv. Chytré karantény, na který dohlíží Rada pro zdravotní rizika v čele s předsedou vlády.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme