Problém programu COVID Praha. Mohl by být v rozporu se zákonem, protože město nesmí ručit za úvěry

Pražský program na podporu malých a středních podnikatelů COVID Praha by podle stanoviska ministerstva vnitra mohl být v rozporu se zákonem o hlavním městě. Praha podle zákona nemůže ručit za úvěry. Při schvalování programu také nebyla dodržena pravidla ohledně připomínkování odbory magistrátu. Na středečním jednání kontrolního výboru to uvedla jeho předsedkyně Jaroslava Janderová (ODS) a radní pro legislativu Hana Marvanová (za STAN).

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu)

Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pro COVID Praha magistrát alokoval 600 milionů korun z evropských peněz, které použil pro ručení půjček od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMRZB).

Záchranné programy COVID pro podnikatele váznou. Tisíce žádostí o pomoc zůstávají zamítnuté

Číst článek

Problém je však v tom, že v zákoně o hlavním městě je výslovně uvedeno, že magistrát až na vyjmenované výjimky nesmí ručit za závazky fyzických a právnických osob. To podle Marvanové a Janderové také stojí ve dvou stanoviscích ministerstva vnitra, které si obě političky nechaly zaslat.

Marvanová kritizovala i fakt, že radní dostali podklady pro schválení programu až ve středu v noci a hned ve čtvrtek ráno se o nich na mimořádné radě hlasovalo. Materiály nebyly ani předloženy k připomínkám odborům, jak to stanovují interní pravidla magistrátu. Výbor ve středu v této souvislosti schválil usnesení, že se při schvalování postupovalo nestandardně.

„Naším cílem není tuto podporu pro podnikatele zrušit,“ uvedla Janderová. Dodala, že je nicméně nutné věc prodiskutovat, protože mimořádný stav nemůže znamenat, že přestávají fungovat pravidla.

Praha bude bez 400 milionů korun na půjčky firmám. ‚I přes opakované sliby se to nedodrželo,‘ řekl Hřib

Číst článek

Půjčky v programu v hodnotě kolem 1,8 miliardy byly rozděleny 21. dubna do deseti minut po jeho spuštění. Pokud by byl výklad ministerstva vnitra správný, město nemělo program schválit. Šéf legislativního odboru magistrátu Tomáš Havel nicméně řekl, že podle jeho odborného názoru se smlouvy k programu uzavíraly na základě evropských nařízení, které zde měly prioritu před zákonem o hlavním městě.

Havel dále řekl, že ještě čeká na širší stanovisko ministerstva, které by mělo brát v potaz i evropskou legislativu. „Pokud to nikdo nenapadne, tak jsem to spíš bral jako akademickou debatu,“ dodal.

Do programu COVID Praha se přihlásilo 363 podnikatelů. Podle informací ČMRZB byla většina žadatelů ze sektoru služeb, jako jsou například maloobchodní prodejny, restaurace, hotely či autoservisy. Pražský program měl stejné podmínky jako vládní COVID II, do kterého se ale pražští podnikatelé nemohli hlásit. Připravovaný COVID III již má být otevřený i pro žadatele z metropole.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme