‚Naštvaná matka‘ šíří zprávy o tisících mrtvých po očkování. Odkazuje ale na neověřená čísla

Na dezinformační scéně se objevila s příspěvky proti islámu, teď si bývalá členka ODS Eva Hrindová našla nové téma: očkování proti covidu. Na twitteru sdílela třeba příspěvek, že americký vládní portál monitorující bezpečnost vakcín eviduje 21 tisíc úmrtí po vakcinaci. Data jsou ale zavádějící, protože se jedná o nepotvrzená úmrtí. A databáze na to navíc upozorňuje. „To je všeobecně známo, snad ti lidé nejsou takoví pitomci,“ reagovala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázky toho, co Eva Hrdinová sdílela na sociálních sítích | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Sociální sítě nadále zaplavují dezinformace, vymyšlené příběhy i varování před nežádoucími účinky vakcín proti covidu-19.

Na nepřesné informace narazil server iROZHLAS.cz i na profilech Evy Hrindové, zakladatelky facebookové skupiny Naštvané matky, bývalé členky ODS a někdejší neúspěšné kandidátky do Senátu i Poslanecké sněmovny.

Server iROZHLAS.cz již dříve upozornil na jiné šířící se nepravdy například o zánětech srdečních svalů mladých hokejistů nebo o úmrtí dětí po očkování proti koronaviru.

Autorka si za nimi sice i nadále stojí, odborníci se však shodují, že to jsou nesmysly.

Jeden z jejích nejnovějších příspěvků poukazuje na údajně vysokou úmrtnost po aplikování vakcíny proti koronaviru. Na rozdíl od jiných vyvrácených nepravd se odvolává na americký vládní portál pro hlášení nežádoucích účinků po očkování VAERS.

„V systému VAERS je už 21 000 úmrtí po vakcínách proti covidu. Žádná jiná vakcína nezabila tolik lidí. Kdyby nebylo toho šílenství, dávno by anticovid vakcíny byly staženy,“ napsala Hrindová na twitteru.

Tweet o 21 tisících úmrtí po vakcínách proti covidu-19 | Zdroj: Reprofoto Twitter/Eva Hrindová

V americkém systému se takové číslo doopravdy objevuje. Má to ovšem háček: databáze před vstupem upozorňuje, že hlášení mohou obsahovat neúplné, nepřesné, náhodné nebo neověřitelné informace.

„Většina hlášení do VAERS je dobrovolná, což znamená, že podléhají zkreslení. Údaje by proto měly být vždy interpretovány s ohledem na tato omezení,“ stojí v podmínkách vyhledávání.

Na podobné dezinformační příspěvky již před časem upozornil odborný server Science.org. „Jedna ze silných stránek – otevřenost – je také potenciální slabinou ve zpolitizované éře pandemie koronaviru. Každý, kdo dostane vakcínu povolenou ve Spojených státech, může do systému hlásit nežádoucí účinek – lékaři, rodinní příslušníci, ale i další,“ uvedl server již loni v květnu.

Na sítích se šíří další dezinformace: Pět zánětů srdečního svalu po očkování u mladých hokejistů

Číst článek

Stejný komentář pro iROZHLAS.cz připojil šéf vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Upozorňuje, že ani v českých databázích, ani v americké VAERS není napsáno, že lidé zemřeli v reakci na očkování proti covidu-19.

„Je tam nahlášeno úmrtí člověka, které je v časové souvislosti s vakcínou. Pokud bych se dnes nechal očkovat a odpoledne bych někde upadl, rozbil si hlavu a zemřu nebo dostanu infarkt, tak moje rodina nebo lékař může nahlásit, že jsem ráno byl očkován a odpoledne tímto způsobem zemřel. Když to někdo chce takto účelově vyložit, tak řekne, že umřeli na očkování,“ vysvětlil.

‚Nebudu vodit za ručičku‘

Jeho slova potvrdil i expert na statistiku a šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. „Pokud by byla pravda, co ta paní říká, tak už by z toho byl celosvětový virvál, je to úplně mimo. Interpretovat ta data bez velmi závažných analýz nelze,“ řekl.

Na sítích se šíří lži o úmrtí dětí po očkování. ‚Myslela jsem, že je to fakt,‘ říká autorka jedné z nich

Číst článek

Proč taková informace v tweetu chybí? Podle autorky jde o všeobecně známou věc. „Nebudu tady ty lidi vodit za ručičku. Pokud to někoho zajímá, tak si to dohledá. To, co mi říkáte, je slovíčkaření. Takové číslo v tom VAERS je, to si můžete dohledat. Na twitteru jsou dospělí lidé, tak ať s tím naloží, jak potřebují,“ reagovala na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

Podobný systém funguje i v České republice, kde nežádoucí účinky shromažďuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Od začátku očkování proti koronaviru eviduje k 6. lednu 148 podezření na úmrtí po vakcinaci. Data jsou aktualizována jednou měsíčně. Tučným písmem ale ústav zdůrazňuje, že jde pouze o podezření na vztah k očkování a časová souvislost rozhodně nemusí znamenat souvislost s příčinou.

„U vážnějších případů se musíme doptávat. Musíme i zkontrolovat, pokud by mělo jít o úmrtí, pitevní zprávu. Nikdo z nás to nebere na lehkou váhu. Pokud nám je něco takového nahlášeno, tak se s tím zcela jistě pracuje,“ řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Vysvětlila navíc, že všechna podezření předávají do evropské databáze EudraVigilance, kde je hodnotí v kontextu, ne každé zvlášť. „Nedá se říct, kolik nahlášených podezření se prokáže. Opravdu se to hodnotí v kontextu ostatních, neřeší se to jednotlivě na jednotlivých národních úrovních,“ upřesnila pro server iROZHLAS.cz.

Eva Hrindová

Hrindová dříve působila jako asistentka Kateřiny Dostálové v Poslanecké sněmovně, byla členkou olomoucké ODS, v roce 2006 neúspěšně kandidovala do sněmovny a o dva roky později do Senátu. Před několika lety založila facebookovou skupinu Naštvané matky, kterou následně sociální síť smazala.

Očkování dětí

Eva Hrindová není na české dezinformační scéně novou tváří. „Původně se proslavila na blogu iDnes.cz protiislámskými texty, ten jí poté zrušili. Známá byla mezi antiislámskou komunitou, založila Naštvané matky. Proslavila se výrokem ‚je to hoax, ale to není podstatné‘,“ připomíná šéfredaktor serveru Manipulátoři.cz Jan Cemper.

Sociální sítě začala Hrindová vířit po zhruba dvouleté odmlce a některé její příspěvky o koronaviru mají stovky sdílení.

Rodiče například nabádá, aby nenechali své děti očkovat. Velký dosah – přes 850 sdílení – měl obrázek s textem: „Každé očkování dětem oslabuje imunitu. Proč tedy dětem ničit zdraví kvůli nemoci, která je nijak neohrožuje? Rodiče přemýšlejte!“

Vakcíny podle ní způsobují stále vyšší nemocnost dětí. „Různé alergie, astmaty, ekzémy – to podle mého soudu souvisí s očkováním,“ upřesnila své přesvědčení pro iROZHLAS.cz.

Snižuje dětem očkování imunitu? | Zdroj: Reprofoto Facebook

S takovým tvrzením jednoznačně nesouhlasí oslovení odborníci.

„Taková blbost! Proč by očkování oslabovalo imunitu? Naopak očkování vyvolává imunitu proti tomu, na co se očkuje. Žádný podklad pro oslabení imunity neexistuje. Když vám někdo bude tvrdit, že sníh je černý, tak jak mu vysvětlíte, že černý není?“ reagoval pro iROZHLAS.cz imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

„V současné době je covid-19 nejčastější infekční onemocnění, které postihuje děti. Je to také nejčastější příčina hospitalizací u dětí a dokonce i nejčastější infekční příčina úmrtí dětí ve vyspělých zemích.“

Daniel Dražan (pediatr)

Pediatr a člen České vakcinologické společnosti Daniel Dražan se kriticky vyjadřuje i ke druhé části sdělení, že covid-19 děti neohrožuje.

„Covid-19 děti samozřejmě ohrožuje. V současné době je to nejčastější infekční onemocnění, které postihuje děti. Je to také nejčastější příčina hospitalizací u dětí, a dokonce i nejčastější infekční příčina úmrtí dětí ve vyspělých zemích. Jde o naprosto absurdní tvrzení,“ prohlásil.

Očkování dětí proti koronaviru v půlce prosince jednoznačně doporučila právě Česká vakcinologická společnost. Ve svém vyjádření připouští, že riziko závažných komplikací a úmrtí při nakažení koronavirem je řádově nižší než pro dospělé, připomíná ale 1250 hospitalizovaných dětí do 14 let. Na onemocnění covid-19 navíc osm dětí do 17 let zemřelo.

Nemohou dýchat, mají horečky, jsou dehydratované. Hospitalizovaných dětí s covidem přibývá v USA i jinde

Číst článek

Otázkou zůstává, jak bude na děti působit nová varianta koronaviru omikron. Data ze Spojených států ukazují, že během žádné z předešlých vln koronaviru nebyl počet hospitalizovaných dětí tak vysoký jako nyní.

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) muselo být v týdnu od 22. do 28. prosince každý den hospitalizováno průměrně 378 dětí s covidem. To je v porovnání s předchozím týdnem 66procentní nárůst, popsal již dříve server iROZHLAS.cz.

Kolik zemřelo lidí?

Loni v půli listopadu Eva Hrindová sdílela na facebooku tabulku, která má ukazovat, že v roce 2020, kdy pandemie koronaviru vypukla a vakcína zatím nebyla k dispozici, zemřelo v Česku zhruba stejně lidí jako v předchozích letech.

„Copak je to za tečku, že lidi po ní padají jako hrušky? Skoro to vypadá jako taková tečka do čelíčka,“ ptala se v příspěvku, který sdílelo na 500 uživatelů.

V tabulce jsou ale pouze data do 39. týdne, tedy do konce září.

| Zdroj: Reprofoto Facebook

Na vysvětlení: k 30. září 2020 se v Česku nakazilo „pouze“ 70 793 lidí. A ministerstvo zdravotnictví k tomuto datu v souvislosti s covidem-19 evidovalo celkem 675 úmrtí.

Do 31. prosince 2020 ale počet nakažených koronavirem vzrostl na 732 459 a počet mrtvých na 12 016.

Český statistický úřad pak za rok 2020 eviduje přes 129 tisíc zemřelých, tedy o zhruba 20 000 více, než činí dlouhodobý průměr. Nejvíce lidí navíc zemřelo právě od října do prosince.

Datoví novináři serveru iROZHLAS.cz již v prosinci 2020 informovali, že podle evidence obyvatel zemřelo v posledním říjnovém i v prvním listopadovém týdnu přes 4000 lidí, tedy dvojnásobek průměru tohoto období za posledních patnáct let.

Rozhovor s Evou Hrindovou

Zahlédl jsem na twitteru váš poslední příspěvek. Chtěl jsem se zeptat, odkud jste čerpala data? Z VAERS?
To jsou čísla z toho systému, přičemž twitter neumožňuje to rozvést na nějaký větší prostor. Nemusí to být ještě potvrzená úmrtí. Když si na to najedete, tak tam je napsáno, že by se do toho systému měly dávat veškeré nežádoucí účinky včetně úmrtí, které vzniknou po vakcíně. To ale ještě neznamená, že jsou potvrzené. 

V tom tweetu píšete, že žádná jiná vakcína nezabila tolik lidí. Proč jste to tam tedy rovnou nenapsala, když víte, že do toho systému to může nahlásit kdokoliv?
Ten systém je stejný. Stejně se nahlašuje po jiných vakcínách. Nahlášení po vakcínách na covid-19 jsou několikanásobně vyšší než po jakékoliv jiné vakcíně. Mnohá ta úmrtí se potvrdí, některá se nepotvrdí, někde se ta souvislost neumí najít. Můžeme si myslet, co chceme. Nevíme, jak ten systém to poté bude vyhodnocovat. Ale ten fakt, že po vakcínách na covid-19 je mnohem více hlášení než po jiných látkách, je nezpochybnitelný. 

Například mezinárodní odborný web Science.org upozorňuje, že odpůrci očkování zneužívají tento web k šíření dezinformací o bezpečnosti vakcín. Proto mě zajímá, proč jste do tweetu nenapsala, že jsou to nepotvrzená úmrtí. 
Předpokládám to, že jakým způsobem se nahlašují případy do systému VAERS, je všeobecně známo. Kdo to neví, tak si to tam může vyhledat. Snad ti lidé nejsou takoví pitomci, aby z toho nevyvozovali nějaké...

Vy v tom tweetu tvrdíte to, že je tam 21 tisíc úmrtí po vakcínách proti covidu-19. To je ale pouze poloviční informace. 
Já nebudu tady ty lidi vodit za ručičku. Pokud to někoho zajímá, tak si to dohledá. To, co mi říkáte, je slovíčkaření. Takové číslo v tom VAERS je, to si můžete dohledat. Na twitteru jsou dospělí lidé, tak ať s tím naloží, jak potřebují. 

Stejně je to v České republice, kdy Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje desítky úmrtí po vakcíně proti covidu-19, ale ředitelka již před časem řekla, že se u nich musí prokázat ještě příčinná souvislost s očkováním.
To jsou úmrtí po očkování. Mně taky v rodině někdo zemřel nějakým způsobem po vakcíně, ale žádná pitva se nedělala, nikdo to nezkoumal. Ty případy jsou spíše podhlášené, než že by odpovídaly skutečnosti. Nikdo seriózně nezkoumá účinky vakcín a nedává do souvislostí, nezajímá ho to. Spíše se ty případy bagatelizují.

Říkáte, že ve vaší rodině bylo úmrtí po vakcinaci. To je mi upřímně líto, chci se jen zeptat, zda jste to nahlásila na Státní ústav pro kontrolu léčiv?
Podívejte se, to nebyla úplně moje rodina ve smyslu otec, dcera, matka. Bylo to širší příbuzenstvo. Takových případů je ale plno. 

Ještě bych se vás chtěl zeptat na jeden příspěvek k očkování dětí. Ten má téměř tisíc sdílení. Odkud jste čerpala informaci, že každé očkování dětí jim oslabuje jejich přirozenou imunitu?
No tak to je všeobecně známý fakt. 

Jedná se totiž o lež. Je to přesně naopak.
Jakto, že je to lež?

Podle vyjádření České vakcinologické společnosti, imunologa Václava Hořejšího nebo pediatra Dražana je to přesně naopak. Očkování proti jakékoliv nemoci podle nich stimuluje obranný systém.
To je samozřejmě jejich interpretace. Když se podíváte, kdo je ve vedení České vakcinologické společnosti, mělo by vám vrtat hlavou, jestli náhodou ti lidé nejsou ve střetu zájmu. Spolupracují s farmaceutickými firmami, měli by tam být přece lidé, kteří nejsou v žádné takové spolupráci. Pro mě to nejsou lidi, které bych mohla brát vážně. Spíše je problém v tom, že nemocnost dětí je neustále vyšší – různé alergie, astmaty, ekzémy. To podle mého soudu souvisí s očkováním.

To je opět podle vašeho názoru?
No tak jistě. 

Stejně tak máte názor na to, že každé očkování dětem oslabuje imunitu? To není podepřené o žádnou vědeckou studii?
Oslabuje to přirozenou imunitu. 

Neoslabuje to imunitu proti žádné jiné nemoci, naopak to zvyšuje imunitu proti té konkrétní nemoci, na kterou je ta vakcína účinná. 
Možná to zvyšuje imunitu proti konkrétní nemoci, ale oslabuje to celkově to dítě na jakékoliv jiné nemoci. 

To, co říkáte, není podložené žádnou odbornou studií. Nemáte to ničím podložené?
Je to, je to. Já jsem četla studie, které jsou teda především z USA, kde je toho očkování samozřejmě mnohem víc. Zaplať pánbůh, že u nás toho tolik ještě není. Tam se neustále zvyšuje počet nemocí, jako je astma. To se zeptejte kteréhokoliv dětského lékaře. Pokud by to očkování mělo být tak zázračné, tak by děti měly být zdravější. 

Máte tedy pocit, že děti jsou po vakcínách častěji nemocné?
Tak samozřejmě. Nebuduje se jejich přirozená imunita, ale neustále se stimuluje tímto nepřirozeným způsobem. Ty děti jsou více nemocné. Nikdo to ale nezkoumá, nikoho to nezajímá. Všichni slepě hájí očkování a není zájem na tom, aby se seriózně tyto věci posoudily. 

Ještě bych se vás chtěl zeptat na tabulku, ve které meziročně srovnáváte počty zemřelých. Vždy jste vybrala pouze prvních devět měsíců, to ale není v roce 2020 průkazné. Proč jste tabulku takhle navolila?
Už si to moc nepamatuji. V konečném důsledku je to zase točení se na nějakých číslech. Já už si to nepamatuji, vy mě tady zkoušíte z takových detailů. 

Ono to nejsou detaily. Vypadá to jako záměrná manipulace s čísly. 
Vy se tady se mnou bavíte, jako kdybych byla nějaká tisková kancelář nebo veřejnoprávní instituce. Já jsem normální soukromá osoba, která se dělí se svými přáteli na facebooku a komentuji dění. Jsou to moje názory. Moje statusy nikoho k ničemu nenavádí. A i kdybych naváděla, tak vám to může být docela úplně jedno. 

Vy na sociálních sítích šíříte dezinformace, které sdílí stovky lidí.
Ale jaké dezinformace? To, že mám nějaký názor, že si myslím, že děti mají po očkování sníženou imunitu, je můj názor opřený o pozorování člověka, který tady žije přes padesát let. Jsem matka, mám děti, chodily do školy. Proč bych nemohla mít takový názor? Copak žijeme v Severní Koreji, kde se mohou sdílet jen oficiálně potvrzené názory? Jde o princip přece.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme