Domov seniorů v Břevnici prosí o pomoc. ‚Stačilo by nám deset dobrovolníků,‘ přeje si ředitelka

Domov seniorů v Břevnici u Havlíčkova Brodu, kde jsou zasažení koronavirem klienti i část personálu, podle ředitelky Hany Hlaváčkové potřebuje rychle na výpomoc asi deset lidí, nejlépe mediků nebo zdravotních sester. Na pondělí jsou služby v domově zajištěné. Zařízení se stará o lidi s těžkými demencemi, spravuje ho kraj.

Břevnice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy v důchodovém věku | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Domov seniorů v Břevnici u Havlíčkova Brodu, kde jsou zasažení koronavirem klienti i část personálu, podle ředitelky Hany Hlaváčkové potřebuje rychle na výpomoc asi deset lidí, nejlépe mediků nebo zdravotních sester.

Nákaza v domově v Břevnici asi byla už před zákazem návštěv, říká hejtman Běhounek. Pomoci má armáda

Číst článek

Na pondělí jsou služby v domově zajištěné. Zařízení se stará o lidi s těžkými demencemi, spravuje ho kraj.

„Noc byla celkem klidná, několik klientů mělo zvýšenou teplotu, ale stav je celkem stabilizovaný,“ uvedla Hlaváčková. Personál však domovu chybí. Běžně se tam ve směnách střídá 16 až 18 lidí, negativní testy na koronavirus mělo podle ředitelky jen šest pracovníků z těch, kteří mohou sloužit.

„Pro tuhle krizovou situaci myslím, že by nám stačilo do deseti dobrovolníků, kteří by si rozdělili služby,“ uvedla ředitelka. Jednání o pomoci se podle ní vedou s pražskou Nemocnicí Na Bulovce. Ozvala se i jedna dobrovolnice, je to zdravotní sestra.

20 z 22 klientů se nakazilo

Onemocnění COVID-19 se podle hygieniků koncem týdne potvrdilo u 20 z 22 klientů domova a u devíti jeho pracovníků. V sobotu byly dvě klientky převezeny do nemocnice. Jedna seniorka, která měla i jiná vážná chronická onemocnění, v neděli zemřela. Druhá žena je podle mluvčí Petry Černo stále v nemocnici.

Hygienici nařídili v domově karanténu do odvolání, nejméně však na 14 dní. Podle ředitelky to už na chodu domova mnoho nemění. Areál je uzavřený a oplocený, stojí mimo vesnici. Někteří pracovníci tam teď i přespávají.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli uvedl, že by klienti z břevnického domova mohli být přemístěni do lázní Toušeň. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) o několik hodin později řekl, že umístění klientů v lázních Toušeň se podle odborníků ukazuje jako nereálné. I ředitelka domova v pondělí řekla, že se klienti nedají převézt, protože to tam pro ně není uzpůsobené.

Vedení Kraje Vysočina v neděli také kvůli vážné situaci v domově v Břevnici požádalo o pomoc armádu. Podle nedělního vyjádření její mluvčí Magdaleny Dvořákové ale armáda žádosti kraje nemůže vyhovět z kapacitních důvodů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme