Je nutné stále upozorňovat na to, že obce sehrávají klíčovou roli, vyzývá předseda Svazu měst a obcí

Svaz měst a obcí si stěžuje, že vláda obce opomíjí s nákazou. Finanční rezervy se tenčí a starostové postrádají od státu vizi, jak vrátit města do původního stavu. V minulých dnech proběhlo několik jednání, včetně kritizované schůzky v Lánech. Co z nich vzešlo, popisuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Za nejpalčivější témata považuje starost o lidi bez přístřeší a financování investic. „Vláda vyslyšela náš apel a rozhodla, že zastupitelé měst a obcí mohou jednat o situaci ve stavu nouze. Díky tomu budeme schopni realizovat některé investiční záležitosti, aby se pomohlo nejen obcím, ale v důsledku i státnímu rozpočtu,“ uvádí Lukl. Ohledně péče o lidi bez domova preferuje plošná opatření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokud člověk udělá přešlap, je namístě si dvojnásob posypat hlavu popelem, říká účastník lánské schůzky František Lukl

Byly to také obce, které se svépomocí postaraly o zajištění roušek pro své obyvatele. „Chci poděkovat za to, že občané šili roušky, se kterými v drtivé většině pracujeme. Radnice nedostaly ochranné prostředky ani dezinfekci,“ svěřuje se.

Za chybu považuje také to, že logistické firmy nedistribuují pomůcky přímo: „Z úřadů se stávají výdejní místa, lékaři jsou na náš naštvaní nejen za nedostatečný objem prostředků, ale také za fronty.“

Lukl ve svém dopise adresovaném vládě připomněl, že marně čeká na odpověď ohledně sestavení odborného pracovního týmu k restartování ekonomiky. „V tuto chvíli se skupina připravuje. Máme investiční projekty, které bychom chtěli v následujícím období rozjet. Bylo by nepříjemné, aby nám kdokoli sáhl na rozpočty,“ vysvětluje důvod svých obav.

S Vladimírem Krocem hovořil také o své účasti na kritizované schůzce v Lánech. Jako omluvu poslal deset tisíc kyjovské nemocnici a rezignoval na post předsedy svazu.

To nakonec nebylo vyslyšeno: „Od některých jsem dostal pohlavek, že rezignace byla spíš zbabělost než hrdinství a že se mám soustředit na práci pro svaz. Naše poslání teď bude rozhodující, starostové potřebují zastání,“ uzavírá.

Vladimír Kroc, Tereza Škoulová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme