Žáci budou ve školách používat čínské testy. Do Česka by podle Hamáčka měly dorazit 28. února

Antigenní testy pro testování žáků ve školách bude dodávat firma Tardigrad International Consulting. Budou to čínské antigenní testy Lepu, vzorky se odebírají z kraje nosu. Stejné používají rakouské školy. České televizi to v pátek řekl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). První dodávka 800 000 kusů má podle něj dorazit 28. února, cena za test včetně dopravy je 65 korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testy pro testování žáků ve školách bude dodávat firma Tardigrad International Consulting. Budou to čínské antigenní testy Lepu, vzorky se odebírají z kraje nosu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Celkem má podle ministra firma dodat 3 654 000 testů. „Ty by měly dorazit v následujících dnech. Ale pro nás je klíčové, aby tady ta první dodávka byla co nejrychleji,“ řekl České televizi Hamáček.

Dítě se dokáže adaptovat na ztížené podmínky, shodují se experti. Horší budou ‚jizvy na dušičce‘

Číst článek

Leteckou dopravu podle ministra zajistí dodavatel, testy budou následně distribuovány do krajů. „My s tím máme zkušenosti z jara, takže předpokládáme zapojení Hasičského záchranného sboru a těch vyzkoušených krajských distribučních center,“ uvedl ministr. Stejným způsobem se podle něj vnitro chystá do škol distribuovat i respirátory.

Kvůli epidemii nemoci covid-19 jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol, ostatní mají výuku na dálku. Od 1. března by se podle vlády měly do lavic vrátit závěrečné ročníky středních škol a postupně pak i další. Podmínkou je právě zajištění testů na covid-19.

Podle Hamáčka ministerstvu přišlo devět nabídek na dodání testů do škol. Některé ale musely být vyřazeny, protože nesplnily formální náležitosti, například žádost o výjimku ministerstva zdravotnictví tak, aby mohly být testy použity pro samotestování. Někteří dodavatelé také podle ministra nebyli schopni dodat požadované množství testů v termínu.

PRŮZKUM: S online výukou je spokojeno jen 40 procent rodičů. Dětem chybí setkávání se spolužáky

Číst článek

O tom, že podepsal výjimku, která umožní nákup antigenních testů pro školy, v pátek po jednání vlády mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „V současné době ještě s právními experty dalších resortů urychleně hledáme způsob, jakým usnadnit udělování těchto výjimek, aby se mohlo jednat o udělení ideálně plošné,“ řekl Blatný.

Cílem podle něj je, aby mohly být pro plošné testování snadno využitelné i další testy, například ze slin. „Je naší snahou, abychom díky tomu v krátké době umožnili i testování a samotestování u zaměstnavatelů,“ dodal Blatný.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) už ve středu uvedl, že ministerstvo školství po zajištění testů připraví instruktážní videa a návod, jak při testování žáků postupovat. Účast na testování bude podle něj nezbytnou podmínkou pro docházku k prezenčnímu vzdělávání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme