Obchody v pondělí podle Havlíčka neotevřou. ‚Pandemická situace není dobrá,‘ napsal ministr

Vláda rozhodla, že v pondělí se neotevřou obchody, jak prosazoval ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Pandemická situace není dobrá, a to i kvůli šířící se britské mutaci koronaviru. Havlíček o tom v pátek informoval na twitteru. Příští týden se ale otevírání chce opět věnovat a navrhnout další kroky.

Praha (Aktualizováno: 10:01 19. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný, Karel Havlíček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky,“ napsal Havlíček na twitteru.

Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky.

cnn.iprima.cz/havlicek-rozho…

09:29 – 19. 02. 2021

14 75

Kabinet v pátek podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o otevření obchodů ani nehlasoval, napsal ČTK. Hamáček kvůli rostoucímu počtu potvrzených případů koronaviru jakékoliv uvolňování neschvaloval. I premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že za současné situace nepovažuje rušení současných opatření za dobrý nápad.

Otevření obchodů také ve čtvrtek odmítl ministr školství Robert Plaga (za ANO), podle kterého není možné obchody otevřít, pokud je pro vládu prioritou návrat dětí do škol.

Pokud je návrat žáků do škol skutečnou prioritou nejen pro @MŠMT, tak jiné změny opatření (např. otevření obchodů) nejsou možné a zvýšení sociálních kontaktů při návratu do škol musí být vyváženo povinným testováním ve výrobních firmách a maximálním využíváním home office.

08:19 – 18. 02. 2021

49 721

„Jiné změny opatření (např. otevření obchodů) nejsou možné a zvýšení sociálních kontaktů při návratu do škol musí být vyváženo povinným testováním ve výrobních firmách a maximálním využíváním home office,“ napsal na twitteru.

Epidemiolog Smejkal: Obchody bych otevíral ve fázi stagnace, ne růstů. Víme, jak to může dopadnout

Číst článek

Otevírání obchodů bylo riskantní i podle expertů. Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal řekl Českému rozhlasu Plus, že na základě aktuálních statistik se aktuálně nacházíme ve fázi mírného růstu. „A víme, jak to může dopadnout. Proto bych byl s těmi obchody velmi opatrný a počkal bych, až se opět vrátíme ke stagnaci a budeme si jistí, že můžeme otevřít školy,“ doplnil.

Havlíček oznámil snahu o otevření obchodů po dohodě s kraji v pondělí večer. Nezbytné měly být přísné hygienické podmínky. Týkat se měly maximálního počtu zákazníků na provozní plochu, povinnost nošení roušek, dodržování rozestupů či používání dezinfekce. V úterý oznámil, že návrh je přijatelný i podle Rady vlády pro zdravotní rizika.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme