Roušky by měli lidé podle ředitelky pražské hygieny Jágrové nosit preventivně i po 25. květnu

Od 25. května nebudou muset lidé v Česku nosit venku roušky. Povinnost mít zakrytá ústa a nos ale dál zůstane ve veřejné dopravě a ve vnitřních prostorech. Stále taky bude nutné venku dodržovat dvoumetrové rozestupy mezi lidmi. Výjimku budou mít jen rodinní příslušníci. Podle ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové by ale lidé měli roušky nosit preventivně i nadále.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová | Foto: Petr Topič / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Budou nás stále chránit před tím, kdo by nás mohl nakazit, protože ten virus tady s námi je, ten tady s námi přežívá. V létě asi nebude tak aktivní, nicméně bude tady s námi. A proto je stále třeba, aby ti, kteří mají nějaký zdravotní problém – hypertonici, diabetici – zvažovali vždycky nošení roušek i v prostorách, kde to není přímo nařízeno,“ řekla Jágrová Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Věry Štechrové s ředitelkou pražské hygienické stanice Zdeňkou Jágrovou

Podobně se ještě před rozhodnutím vlády vyjadřoval i epidemiolog Rastislav Maďar. Ten navrhoval, aby uvolněním pohybu bez roušek počkalo ještě dva až tři týdny po druhé květnové vlně uvolňování, kterou vláda plánuje na 25. květen.

„Ideálním datem je pro nás polovina června, ale jsme schopni akceptovat, že už za dva týdny by se roušky nemusely nosit ve venkovních prostorách,“ dodal v pondělí v poledne Maďar.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ale v úterý v rozhovoru pro server Novinky.cz řekl, že vláda vycházela z reality, kdy někteří lidé už nyní venku roušku nenosí. Tu by měli lidé podle něj i po 25. květnu používat „racionálně“.

„Nasadíte si ji v prostoru, kde bude víc lidí. Tam, kde lidé nebudou, můžete být bez ní,“ popsal. „Když budu po 25. květnu venku s lidmi, které znám a stýkám se s nimi, nemělo by logiku, abychom všichni měli roušky.“

Roušky nebo jiná ochrana nosu a úst venku je v Česku povinná od 19. března.

Andrea Kubová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme