Polní nemocnice asi nebudou potřeba, řekl Blatný. Volná lůžka chce nabídnout nemocným z ciziny

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu na neveřejném jednání zdravotnického výboru poprvé připustil, že zdravotníci nevyužijí ani jednu z připravených polních nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví se přitom ve stejnou dobu rozhodlo prodloužit pronájem výstaviště v Letňanech až do konce února. Ministr před poslanci také představil svůj plán, podle něhož by tuzemské nemocnice mohly nabídnout své kapacity jiným zemím Evropské unie.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava provozu zdravotnického zařízení polní nemocnice v Letňanech na Výstavišti pro pacienty s covidem-19.

Příprava provozu zdravotnického zařízení polní nemocnice v Letňanech na Výstavišti pro pacienty s covidem-19. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pořád je velký počet osob v nemocnicích, zejména na lůžkách intenzivní péče. Myslím si, že nebude potřeba použít žádnou z připravených polních nemocnic. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že je dobře, jsme je měli,“ řekl ministr Blatný na středečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Lékař bez hranic Šebek: Polní nemocnice je špatný nápad. Nehledejme spasitele, každý může být hrdina

Číst článek

Ten samý den ale ministerstvo zdravotnictví prodloužilo pronájem výstaviště v pražských Letňanech do konce února. Podnikateli Pavlu Sehnalovi od poloviny října dosud stát za využití prostor zaplatil 26,5 milionu korun.

„Ministerstvo zdravotnictví již rozhodlo a tato informace nám byla předána. Smlouva bude prodloužena do konce února 2021 s výpovědní lhůtou 21 dní bez udání důvodů,“ sdělila serveru mluvčí Nemocnice Na Bulovce Mirka Kátriková, pod kterou polní nemocnice spadá.

Česko momentálně disponuje dvěma polními nemocnicemi, které začaly vznikat narychlo v polovině října, kdy kvůli nárůstu případů koronaviru hrozil kolaps českého zdravotnictví.

V Letňanech stavěla nemocnici armáda, která poskytla i většinu vybavení. Vojáci tehdy počítali s nasazením 200 příslušníků vojenského zdravotnického personálu.

Areál v Praze disponuje deseti lůžky intenzivní péče a 500 standardními pro případ, že by ostatní zdravotnická zařízení vyčerpala svoji kapacitu. Brněnské výstaviště pak tamní magistrát přebudoval tak, že by zvládlo pojmout 302 pacientů.

Poskytnutí lůžek

Šéf resortu zdravotnictví poslancům představil i další plán, a to poskytnutí volných kapacit v českých nemocnicích dalším zemím Evropské unie.

‚Rychlejší než PCR a spolehlivější než antigenní.‘ Nové olomoucké testy na koronavirus dostaly zelenou

Číst článek

„Jsme evropskou zemí, která by neměla jenom brát, ale i dávat. Ve chvíli, kdy budeme mít prokazatelně důkazy o tom, že naše kapacity jsou dostatečně volné, mohli bychom nabídnout naši pomoc a zkušenost i ostatním zemím,“ řekl Blatný s tím, že celou záležitost nejprve musí projednat vláda.

Jako příklad zařízení, která by chtěl zahraničním pacientům nabídnout, uvedl Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici v Motole. V každé z nich už podle něj nyní přes 100 volných lůžek pro pacienty s koronavirem.

Na jaře, kdy nebyla situace v Česku oproti zbytku Evropy tak dramatická, měly tuzemské nemocnice přijmout šest pacientů s koronavirem z Francie, z transportu ale nakonec sešlo.

Podobnou výpomoc, ale z druhé strany, pak začátkem října vyjednával premiér Andrej Babiš (ANO) pro české pacienty s covidem-19. Tehdy jednal s polským, maďarským a saským protějškem o tom, že by v případě potřeby poskytli část svých kapacit. Pomoc nabídlo i Bavorsko.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme